کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

مشاوره تحصیلی ارشد رشته زبان‌شناسی

مشاوره تحصیلی ارشد رشته زبان‌شناسیبرای مشاهده به ادامه مطلب رجوع کنید

برچسب‌ها: مشاوره تحصیلی ارشد رشته زبان‌شناسی, مشاوره, رشته زبان‌شناسی, مشاوره تحصیلی, مشاوره برای دانشجویان, زبان‌شناسی

برای دستور زبان فارسی، خواندن کتاب انوری و گیوی کافی است؟

خیر_ کتاب انوری و گیوی ۲ به تنهایی کافی نیست. کتاب های آقای دکتر مشکوه الدینی برای مطالعه ی انواع جمله، افعال مرکب، انواع متمم و… الزامی است. همچنین کتاب آقای خیام پور برای مطالعه ی اشعار و انواع تاویل بسیار مهم است.

کتاب آواشناسی دکتر ثمره مهم تر است یا دکتر حق شناس؟

تفاوتی ندارد شما علم آواشناسی را از چه کتابی می خوانید و مفاهیمش را متوجه می شوید. مهم این است که شما پس از خواندن هر مبحث در آواشناسی قادر باشید به تست ها پاسخ دهید. اگر   Falk را خوانده اید یا دکتر ثمره، به هر حال شما با دیدنِ هر تست متوجه ی نکته ی آن می شوید. حالا اگر دوست دارید نظریات اساتید دیگر مطلع شوید می توانید آنها را مطالعه کنید.

وقتی دفترچه ی کنکور را جلویم می گذارم، اول از کدام درس شروع به زدنِ تست ها کنم؟

زمان پاسخگویی به تست ها ۱۰۵ دقیقه می باشد. شما از الان باید برای خودتان مشخص کنید که برای هر درس چند دقیقه اختصاص می دهید. در چنین صورتی دیگر مهم نیست که کدام درس را اول جواب می دهید. شما در زمانِ مدنظر یک درس را جواب می دهید و به درس بعدی می روید و آنرا نیز در تایم خودش جواب می دهید.

بعضی از داوطلبین که در درس زبانشناسی قوی تر هستند، دفترچه را از آخر به اول جواب می دهند. آن بستگی به هر شخص دارد و خودتان از الان  باید به قول معروف لِمِ خودتان را بشناسید. هر دفعه از یک درس شروع کنید و آن درس را در زمانی که بهش اختصاص دادید جواب دهید، بعد از چند بار تکرار کاملا متوجه می شوید که کدوم روش بهتر است.

اگر من بتوانم زبانشناسی را ۷۰% بزنم و دستور زبان را ۵۰% و زبان عمومی را ۱۰% آیا امیدی به قبولی می توانم داشته باشم؟

اولا که مقایسه ی درصد ها، کار درستی نیست. ممکن از شرکت کننده های یک سال میانگینِ درصد زبان عمومی هایشان ۳۰% باشد، در آنصورت ۱۰% ، درصدِ خوبی به حساب می آید! اما چیزی که خیلی خیلی خیلی در بالا بردن رتبه موثر است این است که شما بتوانید هر سه درس را به یک میزان بالا بزنید. مثلا هر سه درس ۶۰% خیلی خوب است. اما اگر حتی شما دو درس را ۸۰% بزنید و سومی را ۱۰% این درصدها رتبه ی خوبی به شما نمی دهد. به هیچ عنوان هم درسی را ۰% رها نکنید. ضریب هر سه درس تا امروز ۱ بوده و هر سه درس به یک میزان مهم هستند.

به چند سوالِ درس دستور زبان فارسی پاسخ بدهم خوب است؟

چون دستور زبان فارسی ۲۰ سوال بیشتر ندارد، هر سوال ۵% دارد که اگر سوالاتِ زیادی را غلط جواب دهید به شدت درصدِ آن درس را پایین می آورد. سعی کنید در درس دستور زبان تعداد غلط هایتان کم باشد و اگر سوالی را شک دارید آنرا اصلا جواب ندهید. چون نمره منفی در این درس به ضرر شماست. سعی کنید تا آنجا که می توانید مطالعه ی خوبی داشته باشید و تست ها را مرور کنید تا سوالات کنکور را با اطمینان جواب دهید. من نمی توانم بگویم به چند سوال جواب دهید. هر چقدر تعداد جواب های درستتان بیشتر باشد بهتر است.

با رتبه ی ۱۵۰ می شود قبول شد؟

بستگی به انتخاب های شما دارد. اگر تمامی شهرها را بزنید و شبانه و پیام نور را هم انتخاب کنید حتما با این رتبه قبول خواهید شد. سال پیش فردی با رتبه ی ۲۲۲ روزانه ی زاهدان قبول شد. و داوطلبی با رتبه ی ۱۴۸ شبانه ی دانشگاه شهید بهشتی قبول شد. البته باز هم بستگی به سطح داوطلبینی که با شما امتحان داده اند و تعداد پذیرش دانشگاه ها دارد.

در جلسه ی کنکور به ما دو دفترچه می دهند، آیا باید به دفترچه ی دوم هم پاسخ بدهیم؟

رشته ی زبانشناسی گرایشِ آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دارد که داوطلبین آن رشته هم با داوطلبین زبانشناسی امتحان می دهند. ضریب دفترچه ی دوم برای شما صفر است و اگر به سوالات آن جواب بدهید یا ندهید در درصد و رتبه ی رشته ی زبانشناسی شما هیچ تاثیری ندارد. اما درصد و رتبه ی شما در رشته ی آموزش زبان فارسی را تغییر می دهد. چون برای شما هم کارنامه ی آن رشته صادر می شود.

برای درس زبان عمومی چه کتاب هایی مهم هستند؟

پارسه برای این درس منابعی را معرفی کرده است که می توانید از روی سایت مشاهده کنید. اما کتاب گرامر دکتر البرزی چاپ پارسه کتاب خوبی است. Grammar digest هم کتاب بسیار مفیدی است. برای لغت هم کتاب دکتر البرزی و ۱۱۰۰ واژه کتاب های بسیار مفیدی هستند.

برچسب‌ها: مشاوره تحصیلی ارشد رشته زبان‌شناسی, مشاوره, رشته زبان‌شناسی, مشاوره تحصیلی, مشاوره برای دانشجویان, زبان‌شناسی

برچسب ها :


شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید