کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

۲۰ نکته برای تست زنی

۲۰ نکته برای تست زنی

داوطلبان باید با آرامش خاطر و آمادگی کامل در جلسه‌ی آزمون حضور یابند. در این میان توجه به نکته‌های مهم در پاسخ دادن به سؤال های تستی ضروری به نظر می‌رسد.

۱- امتحان تستی تنها آزمونی است که در آن طراح سؤال هم سؤال و هم پاسخ را به شما می‌دهد اما انتخاب جواب از بین چند گزینه باید انجام شود.

۲- روش‌های درست پاسخگویی به آزمون تستی را باید قبل از شروع امتحان برای خود مشخص و با تمرین روی نحوه‌ی پاسخ گویی آن را به یک مهارت تبدیل کنید.

۳- مهم‌ترین روش موفقیت در آزمون تستی که نمره‌ی منفی دارد به ترتیب زیر است:
الف آن چه را که می دانید پاسخ دهید (از شماره یک تا آخر)
ب آن چه را که به خاطر می آورید پاسخ دهید.
ج آن چه را برمی گزینید پاسخ دهید (از طریق حذف گزینه های ناصحیح)
د آن چه را نمی دانید پاسخ ندهید.
ه پاسخ هایتان را بررسی کنید و جلوی بی دقتی های احتمالی را بگیرید.

۴- با شروع آزمون به طور معمول جو التهاب آلودی بر آزمون حاکم می‌شود؛ از این التهاب و شروع توفانی و هیجانی بپرهیزید و به جای احساسی جواب دادن سعی کنید آرام و منطقی پاسخ دهید تا نتیجه‌ی بهتری کسب کنید و از توانمندی‌های ذهنی خود بیشترین بهره‌وری را داشته باشید.

۵- نقطه‌ی شروع خود را انتخاب کنید؛ برخی به ترتیب شماره و براساس نحوه‌ی چینش سوال‌ها پاسخ می‌دهند و برخی دیگر براساس علاقه و ترتیب دشواری سؤال‌ها جواب می‌دهند؛ یعنی از درس ساده‌تر که علاقه‌ی بیشتری به آن دارند شروع به پاسخگویی می‌کنند.

۶- توصیه‌ی ما انتخاب نقطه‌ی شروع پاسخگویی به آزمون‌های تستی با درس‌های مورد علاقه و آسان است چون باعث افزایش ضریب امیدواری، اعتماد به نفس، صرفه جویی در وقت و مقابله با هیجان ناشی از شروع امتحان می‌شود و به مهار التهاب اولیه می‌انجامد.

۷- همیشه سعی کنید متن سؤال را با دقت و آرامش بخوانید و آن را بفهمید چون با فهمیدن متن سؤال و دقت در آن چه که از شما خواسته شده است به نیمی از پاسخ دست یافته‌اید.

برای مشاهده بقیه مطلب به ادامه مطلب رجوع بفرمایید…

۸- با پاسخگویی به سؤال‌های بسیار ساده و اجتناب از درگیر شدن با سؤال‌های سخت در وقت خود صرفه جویی کنید و سرعت تست زنی را افزایش دهید.

۹- به خاطر داشته باشید نمره‌ای که برای پاسخگویی به سؤال‌های ساده یا دشوار به دست می‌آورید در هر درس یکسان است پس ابتدا به سؤال‌های ساده پاسخ بدهید.

۱۰- به خاطر داشته باشید در آزمون‌های تستی به ویژه در کنکور فقط سواد داوطلب مورد سنجش قرار نمی‌گیرد بلکه علاوه بر سواد، سرعت، دقت و هوش نیز سنجیده می‌شود؛ پس برای آمادگی هر چه بیشتر علاوه بر کسب اطلاعات در زمینه‌های دیگر مثل سرعت و وقت آمادگی‌های لازم را هم کسب کنید.

۱۱- همیشه تعدادی از داوطلبان فرصت و توانایی دادن پاسخ صحیح به سؤال‌ها را دارند پس اگر با سؤال‌های سختی مواجه شدید خود را نبازید و با آرامش به ادامه‌ی پاسخگویی بپردازید و در نظر داشته باشید شاید آن سؤال برای همه‌ی داوطلبان دشوار است.

۱۲- تست‌های موجود در هر آزمونی را می‌توان به ۲ دسته تست‌های سرعتی و قدرتی تقسیم کرد.

۱۳- تست‌های سرعتی به طور معمول سرعت انتقال و عمل شما را می‌سنجند و حافظه، مهارت و تسلط شما بر درس‌های مختلف را به چالش می‌کشد.

۱۴- تست‌های قدرتی برخلاف تست‌های سرعتی درک، فهم، قدرت تجزیه و تحلیل، مقایسه، دسته‌بندی، توانایی به کار بستن، ارتباط دادن، خلاقیت داشتن و لایه‌های عمیق‌تر ذهنی را مورد سنجش و ارزشیابی قرار می‌دهد.

۱۵- به خاطر داشته باشید در تست‌های سرعتی به طور معمول نخستین حدس، صحیح‌ترین پاسخ است مگر این که به هنگام پاسخگویی تمرکز نداشته باشید و شتاب زده عمل کنید و بدنه‌ی سؤال را به خوبی نخوانده باشید.

۱۶- بسیاری از دانش آموزان برای دقت بیشتر، سرعت را از دست می‌دهند و تعدادی از آن‌ها نیز برای این که سرعت بیشتری داشته باشند دقت خود را فدا می‌کنند؛ پس تعادل در سرعت انتقال را بیاموزید به گونه‌ای که به دقت و تمرکزتان آسیبی وارد نشود و وقت خود را نیز از دست ندهید.

۱۷ – علت اشتباه در محاسبه‌های عددی، شتاب و نداشتن تمرکز است، پس عجله و شتاب را کنترل کنید و تمرکز خود را افزایش دهید.

۱۸- برای غلبه بر تست‌های مفهومی – محاسباتی درک منطق محاسباتی احکام، قضایا، اصول و فرمول‌ها تعیین کننده است.

۱۹- در تمرین‌های تستی که انجام می‌دهید پاسخ ها را همیشه بررسی کنید تا از این راه ضریب بی‌دقتی‌ها را کاهش دهید و بازآموزی و یادآوری روش‌های حل مسئله را درونی کنید.

۲۰- با خودسنجی در تمرین‌های تستی ریاضیاتی بلافاصله علل شکست خود را در مقابله با تست پیدا و نقطه‌ی ضعف خود را با تمرین زیاد به نقطه‌ی قوت تبدیل کنید.

با تشکر از آفتابشما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید