کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

مقاله مشاوره ای تحصیلی اعتماد به نفس

مقاله مشاوره ای تحصیلی اعتماد به نفس 

عدم اعتماد به نفس یا اعتماد به نفس پایین به زندگی لطمه می‌زند. هر کسی که چنین موردی را تجربه کرده است، خبر دارد که چقدر اوضاع برایش سخت می‌شود.

محیط کاری جهنم می‌شود، هر نوع مصاحبه‌ای حکم کابوس پیدا می‌کند، به‌خاطر عدم مهارت شغلی از ارتقا مقام هم خبری نخواهد بود، در جمع بودن و معاشرت کردن زجرآور می‌شود، خلاصه زندگی اجتماعی که قرار است از آن لذت ببری و کیف کنی، غیرقابل تحمل می‌شود.

آشنا شدن با افراد جدید چالش‌آفرین می‌شود و حتی حوصله نداری که با دوستانت هم بیرون بروی. حتی اگر خیلی با خودت کلنجار بروی که تمام امور را به روال عادی انجام دهی، جرقه‌های امید در زندگی‌ات کم‌نور می‌شود.

اما فکرش را نکن، اوضاع به این منوال نخواهد ماند و تو تغییر می‌کنی…

خوشبختانه، تقویت اعتماد به نفس و غلبه بر عزت نفس پایین خیلی راحت و آسان است. این‌که عده‌ای از مردم با اعتماد به نفس هستند، تصادفی و شانسی نیست. فقط آن‌ها بلد هستند که چه کار کنند. کافی است خودت را باور داشته باشی و بدانی که توانایی‌های تو یعنی مهارت‌هایت.

قبل از هر چیز مهم است که معنی اعتماد به نفس را بدانی. در غیر این صورت خودت هم نمی‌دانی که اعتماد به نفس لازم را داری یا نه.

اعتماد به نفس یعنی:

آرام باش

در هر موقعیتی از زندگی، لازم است که میزان مناسب عواطف و احساسات را در کنترل و اختیار داشته باشی. احساسات بیش از حد در هر موردی، آن را تباه می‌کند. وقتی در هر وضعیتی چه مثبت یا منفی آرام باشی، در واقع گامی بزرگ به سوی اعتماد به نفس برداشته‌ای.

خونسردی‌ات را حفظ کن

وقتی از آخر و عاقبت وضعیتی خبر نداشته باشی، به جای این‌که به خودت استرس وارد کنی و افکار منفی به ذهنت بیاوری، کافی است خونسردی‌ات را حفظ کنی. وقتی بتوانی هر نوع عدم اطمینان را تحمل کنی و دم برنیاوری، می‌توانی کوه را هم جابه‌جا کنی.

نگران این‌که مردم در مورد تو چه می‌گویند، نباش

تا به حال شده از جایی که می‌خواستی بروی، تصور ذهنی داشته باشی و کاملاً عکس قضیه برایت پیش آمده باشد؟ پس این‌قدر به تصور ذهنی‌ات اعتماد نکن. از این تصور ذهنی که مردم راجع به من چه فکر می‌کنند یا چه می‌گویند، دست بردار.

برای مشاهده بقیه با ادامه مطلب رجوع بفرمایید…

در جایی که اعتمادبه‌نفس نیاز داری، دقیق باش

اعتماد به نفس بی‌مفهوم است تا این‌که آن را به موردی دقیق مرتبط کنی. البته در این مورد مطمئن هستی که این مقاله را تا آخر می‌خوانی و این‌که می‌توانی چراغی را روشن و خاموش کنی. یعنی در هر موردی آن‌قدرها هم اعتماد به نفس نیاز نداری.
اما برای رسیدن به خواسته‌های زندگی‌ات باید دقیقاً بدانی که چه می‌خواهی و در کدام مرحله زندگی‌ات باید اعتماد به نفس درست و حسابی داشته باشی. همین حالا به موارد خاصی فکر کرده و آن‌ها را یادداشت کن. در این وضعیت است که بذر اعتماد به نفس را در ذهنت می‌پاشی.

دقیقاً همان چیزی را که انتظار داری، نصیب خودت می‌کنی

تو باید اهدافی شفاف به ذهنت القا کنی. وقتی وظیفه‌ای را به ذهنت محول کردی، این ذهن به هر آب و آتشی می‌زند تا وظیفه را به بهترین وجهی انجام دهد. اگر سعی کردی اسم کسی را که فراموش کرده‌ای، به یاد بیاوری اما نمی‌توانی، چند ساعت بعد، اسم آن فرد به ذهنت می‌آید.
به این نکته توجه کن که همین تجربه‌ی سعی در یادآوری، در واقع تلاش‌های ضمیر ناخودآگاه است که حتی وقتی تو در چند ساعت بعد به یاد آوردن آن اسم را فراموش کردی، باز هم این ضمیر آگاهانه پیگیر کار است.
پس با استفاده از این مکانیزم طبیعی و خدادادی می‌توانی اعتماد به نفس بیشتری را احساس کنی، ولی باید حواست باشد که وظیفه‌ای بجا و مثبت برای ضمیر ناخودآگاه خود تعیین کنی.

هیچ مورد منفی‌ای به ذهنت نیاور

به جای این‌که بگویی «دلم نمی‌خواهد در این مورد (هر موردی که داری) سرخورده شوم»، نقشه‌ی دقیقی از اهدافت را که چه می‌خواهی و چه باید بشود به ضمیر ناخودآگاهت بده.
در واقع ذهن تو کار خودش را انجام می‌دهد و صبر نمی‌کند که تو به آن بفهمانی این کار را بکن یا نکن و فقط با نقشه‌ی شفاف ذهنی‌ات، خواه مثبت یا منفی، کار را دنبال می‌کند.
در این زمینه، خداوند به تو موهبتی الهی عطا کرده است که با دادن نقشه‌ی صحیح زندگی به ضمیر ناخودآگاهت، زندگی‌ات را به سوی موفقیت پیش می‌برد.

از هدف‌نمای خدادادی‌ات استفاده کن

حالا که متوجه شدی وظیفه‌ای بجا و مناسب را برای ذهنت تعیین کنی، لازم است روش آن را هم بدانی. روش آن فقط و فقط از طریق تجسم است.
به هر موقعیتی که می‌خواهی برسی (شغل خوب، ازدواج موفق، مسافرت، سلامتی و…) هر روز به مدت ۱۰ دقیقه در جایی خلوت قرار بگیر و خودت را در وضعیت دلخواه مجسم کن، صداها را بشنو، رنگ‌ها و مناظر را ببین و همه چیز را مثل فیلمی که خودت هم در آن نقش داری در ذهنت مجسم کن.
در این صورت این تصویر ذهنی، در ضمیر ناخودآگاه ثبت می‌شود و از آن به بعد وظیفه‌ی ضمیر ناخودآگاه است که پیگیر قضیه شود و آن را عملی کند.

سه راهکار برای کسب اعتمادبه‌نفس سریع و فوری

۱ـ دقیقاً به زمان، مکان و وضعیتی که دلت می‌خواهد در آن اعتماد به نفس داشته باشی فکر کن.
یادت باشد تا زمانی که به چیزی دقیقاً مرتبط نشوی و حال و هوای آن را حس نکنی، اعتماد به نفس بی‌معنی است.

۲ـ حواست را روی حرف‌هایی که دلت می‌خواهد در آن مکان یا وضعیت بزنی، متمرکز کن.
اگر دلت می‌خواهد آرام، خونسرد و سراپاگوش باشی، همین کلمات را در ذهنت بیاور، یادت باشد که ذهن تو، فقط و فقط روی دستورالعمل‌های مثبت شفاف کار می‌کند.

۳ـ چشمانت را ببند و در مورد حال و هوای کلمات در آن وضعیت به‌خصوص فکر کن.
دقیقاً همان وضعیت را تجسم کن و حال و هوای آرامش، خونسردی و اعتماد به نفس را حس کن. در این حالت وظیفه‌ی شفاف و دقیق ضمیر ناخودآگاهت را مشخص کردی.

با تشکر از موفقیت

konkurchi ir


شما هم نظری ارسال کنیدارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید