کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

تحلیل دروس اختصاصی کنکور ۹۳ انسانی از زهرا نعمتی و اصغر حجازیان

تحلیل دروس اختصاصی کنکور ۹۳ انسانی از زهرا نعمتی و اصغر حجازیان

konkurchi75.png (430×290)

در کنکور انسانی امسال، در اقتصاد تعداد سوال ها کمتر شده بود. در روانشناسی تیپ سوالاتی که جواب یک کلمه ای داشتند بیشتر شده بودند.

امسال در کل کنکور انسانی خوبی داشتیم یکی دو درس چالشی بود ولی کل کنکور انسانی در حد انتظار دانش آموزان بود. دانش آموزان نگران نباشند وقتی درسی سخت می شود برای همه سخت می شود. از تمامی داوطلبان می خواهیم که درصدهای خودشان را محاسبه کنند و وقتی نتایج کارنامه مشخص شد مقایسه کنند ببینند که درصدهای آن ها با درصد های محاسبه شده هم خوانی دارد یا نه. توصیه دیگر ما به دانش آموزان این است که منبع اول دانش آموزان کتاب باشد دوم کتاب و آخر هم کتاب. از کتاب درسی دانش آموزان غافل نشوند.

اقتصاد امسال ساده تر بود. اگر فلسفه سخت بود برای همه سخت بود.

درس ریاضی: بودجه بندی کاملا مشابه سال گذشته بود یعنی از ریاضی ۱ در هر دو سال امسال و سال گذشته ۵سوال،‌از آمار ۳ سوال،‌ریاضی ۳ دوباره در هر دو سال، ۵ سوال و ریاضی پایه ۷ سوال مطرح شده بود. خوشبختانه درس ریاضی امروز غافل گیرانه نبود و اگر دانش آموزان سوالات زرد اختصاصی را کار کرده بودند به راحتی می توانستند سوال ها را پاسخ دهند. سوالات ریاضی انسانی امسال از لحاظ سطح دشواری و بودجه بندی مشابه سال گذشته بود. سال گذشته یک سوال نامعادله داشتیم که امسال آن را هم نداشتیم و به روال سال های گذشته برگشت. از مبحث مثلثات و در آمار از مبحث شاخص های پراکندگی سوال نداشتیم. در کل سوالات متعادلی در ریاضی داشتیم. البته دو سوال ۱۰۷ و ۱۱۳ را ممکن است دانش آموزان کمی چالشی ارزیابی کرده باشند.

کنکور باید فیلتری باشد بین دانش آموزانی که تلاش بیشتری کرده اند با دیگران و نمی شود که بعد از کنکور همه راضی بیرون بیایند.

زهرا نعمتی رتبه ۹ کنکور ۸۲ در مقایسه کنکور خودش با سال های اخیر: کلا سوالات کنکور مفهومی تر شده است یعنی فیلتر کنکور قوی تر شده است. اما نکته مهم دیگر این است که تعداد شرکت کننده به طرز چشم گیری کاهش پیدا کرده است در گذشته از ۱۰ نفر فقط یک نفر به دانشگاه راه می یافت اما این سال ها برای همه متقاضیان سکویی در دانشگاه وجود دارد.

در درس اقتصاد برخی از دانش آموزان تمرکز خودشان را روی مسائل گذاشته بودند اما امسال تعداد مسائل این درس از ۷ به ۳ کاهش پیدا کرد. در این درس تیپ سوالات امسال کمی متفاوت تر شده بود و شاید این تیپ متفاوت احساس سخت تر شدن را به داوطلبان داده باشد. ولی وقتی سوال های با تیپ متفاوت را حل می کردید متوجه می شدید که سوالات خیلی سختی نبودند و می توانستید آن ها را پاسخ دهید.

در ادبیات اختصاصی،‌در قرابت،‌آرایه و عروض سوالات خیلی خوبی داشتیم که تیپ آن ها قبلا هم مطرح شده بود. در سوالاتی تقدم و توالی آثار آمده بود. از آرایه کم شده بود. از نقد ادبی کم شده بود. مورد تامل ترین سوالات مربوط به تاریخ ادبیات بود. برخی از داوطلبان در کل سال تحصیلی تاریخ ادبیات را به دلایلی کنار می گذارند و فقط در یک ماه آخر تلاش به مطالعه آن می کنند و امسال با این شیوه سوال ها بین دانش آموزانی که در این امر کوتاهی نکردند با دیگران مشخص شد.

در درک مطلب های عربی عمومی متن ها ساده ولی سوال ها دشوار بود. در عربی اختصاصی در ترجمه بیشتر به لغت ربط داشت و کمتر به فعل. در بحث انتهایی آن ۳ سوال سخت داشتیم. عربی پارسال سوال مفهومی نداشت ولی امسال یک سوال مفهومی داشتیم. عربی عمومی تاکیدی داشت بر عربی ۲ و عربی اختصاصی تاکید بر عربی ۳ و پوشش مطالب صورت گرفته بود.

در تاریخ و جغرافیا: تاریخ اول،‌دوم،‌تاریخ شناسی،‌ جغرافیا ۱، جغرافیا ۲ هر کدام ۵ سوال هم در سال گذشته و هم امسال مورد مطرح شده بود یعنی بودجه بندی تغییر نکرده بود. البته تاریخ اول همیشه یک تصویر داشت که امسال این تصویر نبود. تفاوت در ۲ سال گذشته را اگر بخواهیم در نظر بگیریم باید بگوییم که بحث تاریخ ایران پررنگ تر شده بود امسال جای خودش را به مطالب ابتدایی کتاب داده بود. در تاریخ دوم سوالات از اول و آخر کتاب طرح شده بود.

دانش آموزان درس علوم اجتماعی را سخت ارزیابی کرده اند. دلیل این سخت به نظر آمدن این بود که سوال ها مصداق هایی از زندگی روزمره و جامعه بودند.شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید