کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

۱۰پیشنهاد برای مطالعه‌ی هندسه مختصاتی و منحنی‌های درجه دوم

 ۱۰پیشنهاد برای مطالعه‌ی هندسه مختصاتی و منحنی‌های درجه دوم

konkurchi114.png (430×290)

۱- قبل از شروع به مطالعه این مبحث، سعی می کنیم با حل تمرین های ساده از ریاضیات اول و دوم دبیرستان آمادگی ذهنی لازم را بدست آوریم. با ترسیم خطوط و اشکال هندسی در حالت های ساده در مختصات دکارتی، آن‌ها را در ذهن خود حفظ می کنیم. بعد با تغییر در معادله می توانیم همه معادلات را به شکل ساده تبدیل کنیم و با انتقال مبدأ مختصات و یا چرخش ها به سادگی، شکلی با معادله پیچیده را نیز حل می کنیم.

۲- برای مطالعه‌ی این فصل ابتدا فصل پنجم کتاب درسی ریاضی عمومی بایستی بدقت مطالعه شود.

۳- برای مطالعه مبحث هندسه مختصاتی ابتدا باید تسلط کامل روی مباحث مختلف این مبحث داشته باشید که نیازمند ذهنی خلاق می باشد.

۴- در حل دستگاه معادلات باید این یادمان باشد که ساختار یک خط در صفحه، با ساختار یک خط در فضا یکی است؛ تنها بعد آن‌ها متفاوت است. پس دستگاه معادلات سه معادله سه مجهولی را می توانیم با همان روش های یاد گرفته شده در حل معادلات دو معادله دو مجهولی، حل کرد و بر روی داشتن و یا نداشتن جواب و یا بی شمار جواب داشتن می توان مثل معادلات دو معادله دو مجهولی بحث کرد. ( در فضا دو خط متنافرند، وقتی که نه متقاطع و نه موازی باشند؛ بلکه با فاصله ای معین از روی هم رد می شوند. یعنی روی یک صفحه قرار نمی گیرند. )

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید…

۵- با توجه به تنوع زیاد تست‌های این مبحث و سختی نسبی این تست ها برای دانش آموزان تجربی به دانش اموزان کنکوری توصیه می شود بر اساس توانایی و میزان یادگیری خود تیپ بندی‌های آسان را برای خود انتخاب کرده و بیش‌تر زمان خود را صرف مرور و تسلط روی قسمت های انتخابی کنند تا مطالعه‌ی همه ی نمونه تست های ارائه شده از این قسمت.

۶- برای مطالعه این مبحث به دلیل فرار بودن معادلات ابتدا باید تمامی فرمول های موجود در کتاب درسی و جزوه معلم را همگی در یک دفتر چه یا فلش کارت یادداشت کنید. مرتب این یادداشت‌ها را مرور کنید خصوصاً معادلات مربوط به دایره ,سهمی ,بیضی وهذلولی .

۷- تمام مثال های حل شده و تمرینات کتاب بایستی حل شود پس از آن سؤالات پر تکرار کتاب دوسالانه را نیز حل کنید تصور می شود پس از یادگیری مرحله به مرحله معادلات و حل سوالات موجود در کتب دوسالانه ریاضی عمومی بخصوص سوالات تکمیلی تقریباً اشکالات شما در این بحث برطرف گردد.

۸- درسنامه مربوط به کتاب آبی مطالعه شود و سپس تست‌های کتاب آبی را ابتدا به‌صورت آموزشی و سپس به‌صورت زمان دار حل کنید. یعنی در ابتدا به علت نداشتن تسلط کافی زمان نمی گیریم ولی بعد از این که چند تست را به‌صورت آموزشی و بدون در نظر گرفتن زمان حل کردیم باقی تست ها را بصورت زمان دار حل می کنیم.

۹- برای مطالعه این مبحث ابتدا باید نقطه و خط را به خوبی یاد بگیرید و از کتاب آبی در مورد آن‌ها تست بزنید سپس دایره و سهمی و بیضی و هذلولی را بفهمید.

۱۰- هم‌چنین تنوع تست در این مبحث زیاد است که پیشنهاد می‌شود علاوه بر تست‌های سراسری تست‌های تألیفی نیز زده شود.

فرستاده شده از طرف :

فاطمه زنگنه-کاظم جهان تیغ-سیده معصومه زرگر-عصمت السادات مقدسی-سمیرا شفافی-محسن یگانه-محمد اسدپور فضل الهیشما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید