کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

۲۰ پیشنهاد برای مطالعه‌ی درس فیزیک

۲۰ پیشنهاد برای مطالعه‌ی درس فیزیک

konkurchi122.png (430×290)

۱-   هدف اصلی از تیپ بندی، منظم شدن ذهن دانش آموزان در یک زیرموضوع است پس شروع با تست های تیپ: هم‌زمان با آموختن هر مبحث درسی تست های تیپ _ تست هایی از یک مبحث با یک مفهوم و یک راه حل اصلی _ را با دقت تمرین کنید این روش به آموختن و درک کمک می کند و تست هایی که برای دوره دوم ضروری است علامت گذاری کنید.

۲-   جایگاه خود را ارتقا دهید: در صورت قوی بودن در تست‌های کنکور، از تست های تألیفی کتاب بنفش استفاده کنید.

۳-   توصیه می شود حتماً از کتاب درسی خود استفاده کنید. در کتاب درسی بسیار ساده و روان این درس توضیح داده شده و با کشیدن نمودارها و قرار دادن آزمایش ها و بیش‌تر بدانید ها کاملاً مفهوم را برای دانش آموزان باز کرده است.

۴-    پس توصیه می شود به هیچ عنوان از نمودارها و شکل‌های کتاب غافل نشوید.  تمام مثال ها و تمرین های کتاب در ارتباط با مفاهیم فصل است، پس توصیه می شود که تمام تمرین‌ها و مثال‌های کتاب با دقت حل کنید.

۵-   حتماً تکنیک ضربدر و منها و زمان‌بندی درست رعایت شود تا به دلیل کمبود وقت،سؤال‌های انتهایی درس فیزیک که از پیش دو است و آسان است  را از دست ندهید!

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید…

۶-   برای مطالعه‌ی این درس چیزی که بسیار اهمیت دارد طبقه بندی فرمول های مربوطه است. پس بعد از مطالعه ی دقیق کتاب درسی و جزوه ی معلم، فرمول های مربوط به هر کمیت فیزیکی را به طور جداگانه در کارت های فلش بنویسید.

۷-   منبع اصلی و جامع شما در مبحث الکترومغناطیس باید ابتدا خود کتاب درسی باشد.به وضوح در سال های اخیر تست‌ها ی خط به خط و مشابه همان تمرین‌های کتاب درسی در مبحث الکترومغناطیسس در کنکورهای سال‌های اخیر مشاهده شده است.

۸-   برای مطالعه در درس  فیزیک سال سوم بهتر است دانش آموزان ابتدا به یادگیری اساسی و مفهومی مباحث مهم این کتاب بپردازند.منابعی که می توان با آن ها به صورت مفهومی به یادگیری فیزیک پرداخت، شامل چند مورد می شود که از آن ها می توان به جزوه‌ی مدرسه‌ی دانش آموز،جزوه کلاس های کنکور و هم‌چنین استفاده از کتاب های آموزشی نظیر کتاب سبز فیزیک سال سوم اشاره کرد.

۹-   باید پاسخ  تست ها بررسی شوند و باید اشکالاتی که شما در روند حل سؤال با آن مواجه شده‌اید را شناسایی و رفع کنید. با بررسی جواب تست ها ،نکات مبحث مورد مطالعه، بار دیگر مرور می‌شود.

۱۰-                      توصیه ما اینست که ابتدا در هفته‌ی اول مطالعه، به خواندن تشریحی مباحث پایه بپردازید و در هفته‌ی دوم یا پایان هفته اول به تست زمان‌دار فیزیک پایه توجه نمایید.

۱۱-                      برای مطالعه درس فیزیک نخست هرفصل را باید دقیق بخوانید و سپس وارد «مثال ها و تمرین های متن و پایان فصل مربوطه»  شوید و در «مرحله اول» یک به یک مثال ها و تمرین ها را با جواب تشریحی آنها «بخوانید و یاد بگیرید» و در صورتی که اشکال و یا ایرادی داشتید به متن درس مراجعه نموده، تا اشکال و ایراد شما بر طرف شود و در «مرحله دوم»، دو مرتبه به مثال ها و تمرین ها برگردید و بدون این که به جواب ها نگاه کنید، «سئوال ها را برای خودتان حل کنید» و در پاسخ گویی در هر قسمتی از جواب شما که ابهامی وجود داشت، به جواب آن قسمت نگاه کرده و سپس دوباره خودتان به حل سئوال بپردازید و این کار را تا پایان تمرین های پایان هر فصل ادامه دهید و پس از این که به تمام مثال ها و تمرین ها «مسلّط شدید»، در «مرحله سوم» وارد «تست های کنکورهای سراسری و آزاد فصل مربوطه» شوید و تست ها را یک به یک «بخوانید و به حل آنها بپردازید» و سپس به پاسخ نامه مراجعه نموده و راه حل خودتان را با جواب تشریحی تست «مقایسه نمایید»؛ این روش مطالعه، روشی «اساسی و بنیادین» است و در مدت زمان خیلی کوتاه و اندکی «سرعت تست زنی» شما را «بالا» خواهد برد.

۱۲-                      در مبحث الکتریسیته‌ی ساکن اول باید مفهوم بار الکتریکی را بدانیم و این‌که چگونه در اجسام انتقال می یابد و بعد باید بفهمیم قانون کولن چیست و سپس این قانون را برای بارهای الکتریکی بکار برد و بعد سراغ میدان الکتریکی برویم وچون مباحث الکتریسیته ساکن بهم مرتبط می‌باشد باید یک مبحث را بطور کامل فهمید ،بعد سراغ مباحث بعدی برویم در ضمن خلاصه نویسی نیز فراموش نشود چون اکثر فرمول‌های آن شبیه هم هستند و مرور آن ها الزامی می‌باشد

۱۳-                      نحوه ی مطالعه ی فصل‌های نورشناخت  از کتاب ابی کمی متفاوت تر از سایر فصول است.پیشنهاد می‌شود ابتدا به مطالعه ی دقیق مباحث مختلف بپردازید، سپس برای هر موضوع یک یا حداکثر دو تست برای تفهیم موضوع بزنید زیرا این مباحث به گونه ای است که حل مثال بسیار کمک کننده به یادگیری است.سپس در چند نوبت تستهای هر مبحث را حل کنید توجه داشته باشید که مثلا همه یتستهای اینه تخت را در یک نوبت حل نکنید ان ها را به چند قسمت تقسیم کرده و در چند روز مختلف آن‌ها را پاسخ دهید زیرا مهم‌ترین نکته در یادگیری و افزایش مهارت در این مباحث تکرار و تمرین زیاد و مرور های با برنامه و با تعداد بالا می باشد.

۱۴-                      به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنم که برای یادگیری و تسلط روی مباحث جریان الکتریکی و مدارها ابتدا به کتاب درسی خود مراجعه کرده و جزوه معلم و هم چنین تمرین ها و مثال های کتاب درسی را به صورت تشریحی حل کنید

۱۵-                      مغناطیس ساده ترین و نمره آورترین فصل فیزیک ۳ است.یکی از مهم‌ترین مباحث این فصل قانون دست راست است. قبل از آنکه شروع به حل تمرین کنید سعی کنید یک¬بار شبیه یک معلم درس را برای خود یا دیگران توضیح داده تا اطمینان حاصل کنید که بر مفاهیم تسلط دارید.لازم به ذکر است که در رویارویی با مسائل نهراسید و از آن استقبال کنید زیرا به نقاط ضعفتان پی می برید. به رفع مشکلات بپردازید و یک جمع بندی کلی در ارتباط با نحوه ی ارتباط موضوعات مختلف ذکر شده در یک فصل انجام دهید.که باید با تمرین و تکرار بسیار این قسمت را فراگرفت.

۱۶-                      نکته بسیار مهم که نقش بسزایی در حل مسائل فیزیک دارد رسم شکل در حین خواندن صورت مسئله است و فرمول ها را برای تسلط بیش‌تر دسته بندی کنید

۱۷-                      در فصل موج های مکانیکی بررسی ریاضی تداخل امواج ارائه شده است. برای درک بهتر تداخل موج های نوری این مبحث را مطالعه و نقاط مشترک آن را پیدا کنید. بهتر است مطالب مربوط به میدان مغناطیسی و الکتریکی را برای کمک به یادگیری این مبحث مطالعه کنید . مفاهیم ارائه شده در صفحات اول را خط به خط بررسی و نکات آن را فرا بگیرید. زمینه خوبی برای طرح تست از ۷ صفحه اول این فصل وجود دارد.

۱۸-                      مراجعه به درخت دانش در یادگیری فیزیک مؤثر است زیرا که درخت دانش به شما نشان می‌دهد که قرار است در این فصل چه مباحثی را مطالعه کنید.

۱۹-                      بر خلاف تصور بسیاری از دانش آموزان فصل موج و حرکت نوسانی یک فصل کاملا مفهومی است. در صورتی که دانش آموز با مفهوم موج و نوسان آشنا شود به راحتی میتواند سوالات این فصل را حل کند.از مهم ترین نکات اموزشی مثبت کتاب در مبحث حرکت نوسانی یاموج این می‌باشد که قبل از طرح سوالات ابتدا یک درسنامه بصورت خلاصه نویسی بیان میکند که خواندن این درسنامه باعث مرور مطالب برای دانش اموز میشود ودرسنامه وسوالات هر مبحث بصورت جداگانه میباشد که این نکته بسیار مهمی است ودانش اموزان را از سر در گمی رها میشونند وهر مبحث که میخوانند فقط سوالات مربوط به ان مبحث را حل میکنند وبیشتر سوالات ان از نمونه سوالات کنکور میباشد که دانش اموزان با حل سوالات ان به عمق مطالب پی میبرند.

۲۰-                      بهترین روش برای مطالعه فیزیک جدید این می باشد با توجه به اینکه مبحث فیزیک جدید نسبت به مباحث فیزیک ۱پیش وفیزیک ۳ کم حجم تر ودارای روابط کم تری می‌باشد و مطالب مطرح شده در آن عمدتاً تشریحی و روابط مطرح شده در آن ساده تر و حل آن نیز چندان طولانی نمی‌باشد بهترین منبع برای خواندن مبحث فیزیک جدید کتاب درسی می‌باشد زیرا هم توضیح کامل وکافی دارد ومثالها وتمرین های مرتبط را با مفاهیم وهمراه با نمودارها وشکل های خوبی توضیح داده است توصیه می‌شود برای خواندن مبحث فیزیک جدید از شکل ها ونمودارهای کتاب غافل نشوید وتوجه به نمودارهای تابندگی بر حسب طول موج از هر دودیدگاه قدیم وجدید وتوجه به نتایج آن اهمیت دارد . پدیده فوتوالکتریک وروابط آن یکی از مهم ترین مطالبی است که در این فصل مورد توجه قرار میگرد وبرای تسلط بر این پدیده باید مسائل زیادی حل کنید فراموش نکنید مبحث فیزیک جدید در عین ساده بودن نکات زیادی دارد پس عمیق خواندن به همراه خلاصه برداری ضروری میباشد

فرستاده شده از طرف:

سلماز دستانی-هما بهرام پرور-عاطفه قزل سوفلو-مهتاب رضازاده تربتی-نگار وکیلی رازلیقی-نگار میرمحمدحسینی-فرناز سرداری-سیدعلی دلیر-فرزانه شریفی-حسین کثیریان-مائده شرقی-سحر اخوان-محمدرضا فرهمند-سائره فلاح قویدل-معصومه ایمانخواه-سهیلا مرادی-مطهره اورنگ-مژگان علیزاده-سهیلا مرادی-سمانه زندی-فرهانه محمدی-شیوا پرآور-نیلوفر بهشتی-سلماز دستانی-فاطمه پیربداقی-معصومه ایمانخواهشما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید