کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

۲۰ روش پیشنهادی برای آمادگی در امتحانات نهایی

 ۲۰ روش پیشنهادی برای آمادگی در امتحانات نهایی

konkurchi124.png (430×290)

سال سومی‌های عزیز،سلام

در اینجا ۲۰ روش پیشنهادی برای آمادگی بیش‌تر در امتحانات نهایی را از بین نمایه‌های پشتیبانان گرامی ‌گلچین کرده‌ و برای شما آورده‌ایم، امیدوارم با استفاده از آن‌ها در امتحانات نهایی مثل همیشه موفق باشید:

 

۱) برای آمادگی بیش‌تر در امتحانات نهایی سه مرحله‌ی زیر را به ترتیب پیشنهاد می‌کنم:

الف)مطالعه‌ی کتاب درسی برای آموزش مطالب

ب)استفاده از سی دی های آموزشی برای تکمیل روند یادگیری

ج)استفاده ازکتاب دوسالانه برای تمرین بیش‌تر و آمادگی برای امتحان‌های نهایی

۲)نت برداری در کلاس از سخنان معلم و یادداشت سازی برای خود درمنزل، خواندن کتاب درسی به صورت نکته به نکته و کامل، حل مسائل کار شده در کلاس به صورت تمرین در منزل، توجه به مفاهیم، همراه با معطوف کردن ذهن به اشکال و نمودارها، توجه به داشتن تمرین تستی ازکتاب آبی و نشان‌دار کردن آن‌ها، مرور تست‌ها در روزهای پایانی مانده به امتحانات.

۳) به دانش آموزان توصیه می‌کنم  ابتدا کتاب درسی را به دقت مطالعه کنید، تمام تمرین‌های تشریحی کتاب درسی خود را حل کنید، سپس به سراغ کتاب دو سالانه رفته و از هر فصل حدودا ۲۰ تمرین را حل کنید، آنگاه به سراغ کتا ب آبی آمده، ابتدا قسمت های مفهوم‌ها و کاربردها را بادقت بخوانید،  سپس شروع به تست زدن کنید  و از هر مبحث در هر کدام از فصل ها حداقل ۱۵ تست بزنید و اگر تعداد تست های نزده یا اشتباه شما زیاد بود، تست‌های بیش‌تری را حل کنید تا به مرحله‌ی تسلط کامل برسید.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید…

۴) برای آمادگی بیش‌تر می‌توانید از کتاب آبی استفاده کنید، به این صورت که برای بار اول جهت یادگیری حل کنید و بار دیگر تست ها را بصورت زمان دار کار کنید، بعد از آن اشتباهات خود را بررسی کنید تا یادگیری‌تان  کامل شود.

۵)قبل از حل تمرینات کتاب آبی بهتر است، مروری گذرا  به درخت دانش ابتدای هر مبحث و نکات آورده شده قبل از تست ها داشته باشید. بعد از تست زدن تک تک تست ها باید بررسی و ارزیابی شوند و در کنار سؤالات مهم علامت گذاری شود تا در دوره‌ی بعدی سؤالات مهم‌تر را آسان‌تر بشناسید. ضمن اینکه باید توجه داشت که در هر مبحث خواندن متن کتاب و توجه به تمرینات و آزمایشات مطرح شده در کتاب درسی اهمیت بسیار بالایی دارد و در سال‌های اخیر از متن کتاب همواره سؤالاتی مطرح شده است.

۶)بعد از این‌که بر انواع سؤال‌ها مسلط شدید از کتاب آبی استفاده کنید، این کار ۲ فایده دارد:

۱ . با انواع جدیدی از سؤال‌ها ، نکات ریز و کلیدی و دام های آموزشی این مبحث آشنا می‌شوید.

  1. سرعت عمل و دقت شما(جهت آمادگی در کنکور)افزایش می‌یابد.

(استفاده از تست‌ها باید به صورت منظم و مستمر باشد، مثلا شبی ۵ تست)

۷) تمرینات کتاب درسی  را با دقت حل کنید، سپس سؤالات دارای پاسخ را به طور کامل حل کنید، پس از آن می‌توانید سؤالات دارای پاسخ کوتاه را از خود آزمون بگیرید و اطمینان حاصل کنید که آیا تسلط کافی روی مباحث پیدا کرده‌اید یا نه؟پس از تسلط بر آن‌ها می‌توانید تست بزنید.

۸)دردرس‌هایی مثل ریاضی و فیزیک بهتر است ابتدا تمامی فرمول‌ها را به خاطر بسپارید و با تیپ بندی سؤالات که می‌توانند حفظی و یا تحلیلی باشد و با حل حداقل ۴ سوال در روز از تیپ بندی‌های مختلف کاملا آماده شوید.

۹)برای نتیجه‌ی بهتر، شما نیاز به پیش مطالعه دارید و  بهتر است درس هر روز را همان روز بخوانید. جهت تفکیک مفاهیم زمان لازم را بگذارید و خلاصه نویسی داشته باشید و  با استفاده از سؤالات تشریحی و تمرین کتاب درسی مفاهیم در حافظه شما به خوبی شکل می‌گیرد.

۱۰) برای حل سؤالاتی که پاسخ تشریحی آن‌ها را دارید،  سعی کنید به حل سؤالات نگاه نکنید. هرچه در ذهن دارید روی کاغذ بیاورید و خودتان مساله را حل کنید،  بدون شک این باعث می‌شود، بتوانید هر مدل و تیپی از مسائل را حل کنید، در واقع با این کار زیربنای مطالعه‌ی خود را با تشریحی مطالعه کردن محکم می‌کنید.

۱۱) جمع بندی کل از مطالب مطالعه شده و مرور آن بعد از چند روز به مدت ۱۵دقیقه را پیشنهاد می‌کنم.

در ضمن روش مطالعه “پیش خوانی وپس خوانی” را برای دروسی که نیاز به توجه زیاد دارد، توصیه می‌کنم نه تمام دروس و این روش برای هر دانش اموزی متفاوت است.

۱۲)به یاد سپردن فرمول‌ها مهم‌ترین قسمت است که می‌توان با استفاده از جعبه‌ی لایتنر آن‌ها را به یاد سپرد. هم‌چنین تمرین زیاد ، پس بهتر است بعد از مطالعه‌ی کتاب درسی  از کتاب دوسالانه استفاده کنید.

۱۳)ابتدا متن کتاب و شکل های موجود را دقیق بررسی کنید و تعاریف و نکات و  واکنش های مهم را در گوشه‌ی سفید کتاب یادداشت کنید  و برای حل سؤالات آن ها را مرور کنید.

۱۴)دانش‌آموزان معمولا در ایام امتحانات دچار کمبود وقت می شوند و به دلیل استرس زیاد نمی‌توانند همه فصل های کتاب درسی را به دقت بخوانند، بنابراین طبقه بندی مطالب کتاب قبل از مطالعه این مبحث می‌تواند کمک شایانی برای پاسخگوئی به سؤالات باشد.

۱۵) از مسائل مربوط به تست‌های سال‌های گذشته‌ (داخل و خارج از کشور) غافل نشوید و اگر فرصت کردید  آن‌ها را نیز حل کنید. سعی کنید دایره‌المعارف مسائل ذهنتان را- یعنی مجموعه‌ی مسائلی که دیده‌اید نه مسائلی که حل کرده‌اید- همواره توسعه  دهید.

۱۶).    برای این‌که بتوانید مسئله‌ای را حل کنید، ابتدا باید طراح خوبی باشید تا بتوانید منظور طراحان سؤال را متوجه شوید. برای این کار مسائل جدیدی طراحی کنید. متن بعضی از مسائل کتاب را (بعد از حل آن‌ها) به گونه‌ای مناسب تغییر دهید و سپس آن را حل کنید. مثلاً صورت و مخرج مسئله را با هم عوض کنید، اعداد را تغییر دهید، مثبت‌ها را منفی و منفی‌ها را مثبت کنید و به مسئله یک رادیکال اضافه یا کم کنید.

۱۷)روی بعضی از مسائل، گروهی کار کنید. می‌توانید چند مسئله را انتخاب کرده و بین خود تقسیم کنید و در فرصتی معین روی آن‌ها کار کنید. سپس راه‌حل‌ها را با یک‌دیگر بررسی کنید و اگر توانستید راه‌حل مسائل را با معلمان خود در میان بگذارید.

۱۸) سعی کنید خود به رفع مشکلا‌ت خود بپردازید. کتاب سوالا‌ت پرتکرار و اشتباهات متداول، با وجود سؤالا‌تی مفهومی و ساده نقش زیادی در یادگیری شما دارد، در صورت تسلط بر این کتاب می‌توانید به سراغ کتاب آبی و تست‌های کنکورهای سال‌های قبل بروید و خود را آزمایش کنید. ابتدا چند سؤال را بدون در نظر گرفتن زمان پاسخ دهید و بعد از یک یا دو روز به حل تست‌ها با در نظر گرفتن زمان اقدام کنید تا بدانید چقدر بر مبحث تسلط پیدا کرده‌اید. بعد از حل تعدادی تست باید آن‌ها را بررسی کرده و به بررسی مشکلات خود بپردازید و در جهت رفع آن‌ها نکات مهم را در دفتر خود یادداشت نمایید.

۱۹) از خود امتحان فرضی بگیرید تا یک خود ارزیابی از سطح یادگیری خود داشته باشید و به علاوه با توجه به نزدیکی به ایام امتحانات یک شبیه سازی از جلسه امتحان داشته باشید، تا در هنگام امتحان استرس کم‌تری داشته باشد.

۲۰) پس از مطالعه‌ی هر درس،  با استفاده از تکنیک دو خودکار و ضربدر منها، سؤالات آزمون را حل کنید و سپس تک تک پاسخ‌ ها را بررسی کنید، اشتباهات و  نکات مهم  را در کتاب خودآموزی ثبت نمایید.شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید