کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

از سوالهای کنکور در درس زیست شناسی،چه نتیجه ای می گیرم؟

 از سوالهای کنکور در درس زیست شناسی،چه نتیجه ای می گیرم؟

konkurchi126.png (430×290)

یکی از سوال های رایج دانش آموزان تجربی اینست که چرا علیرغم مطالعه ی فراوانم در درس زیست،توفیقم در پاسخ به تست های این درس کم است؟

تطبیق روش مطالعه ی درس زیست شناسی با سبک سوال های کنکور این درس ،می تواند کمک شایانی کند.

سوالات آزمون سراسری در درس زیست شناسی ،  از سال ۸۵ تا ۹۱ به چهار صورت زیر طراحی شده است:

۱-تا قبل از آزمون سراسری ۸۷ ، سطح سوالات زیست بین دانش آموزانی که کل مباحث زیست را می خواندند و به همه ی جزئیات کتاب توجه می کردند و  دانش آموزانی که کتاب زیست را به خوبی نمی خواندند یا بعضی بخش های آن را حذف می کردند ، تفکیک انجام می داد .

۲-در کنکور سراسری ۸۷ تا ۸۹ رویکرد طراحی تست به سمتی رفته بود که فرض را طراحان براین گذاشتند که شرکت کنندگان کل مباحث زیست را می خوانند و دیگر نکته ای درکتاب درسی نیست که از دید دانش آموزان مخفی مانده باشد لذا سوالات را مفهومی طراحی کردند ، کم شدن میانگین زیست گواه این مسئله است!

برای مشاهده ادامه مطلب به ادامه مطلب رجوع کنید….

۳-در کنکور سراسری ۹۰ باز کمی چرخش در نگرش طراحان کنکور دیده می شود یعنی فرض را براین گذاشتند که دانش آموزان با تست های مفهومی آشنا شده اند ، لذا در کنکور ۹۰ فاکتور دقت و تمرکز به همراه سرعت پاسخ دهی به سوالات در محدوه ی زمانی ۳۶ دقیقه کار را برای دانش آموزان سخت کرد ، به همین خاطر میانگین زیست باز هم نسبت به سال های قبل کم تر شد و هیچ کس نتوانست در این درس نمره ی ۱۰۰ کسب کند و فقط ۸۲ نفر توانستند زیست رابالای ۹۰% بزنند!

۴-اما در کنکور ۹۱ ، به غیر از فاکتورهای مفهومی بودن تست ها ، دقت و تمرکز و سرعت در پاسخ دهی به سوالات که مشابه کنکور ۹۰ بود ، ویژگی منحصر به فردی دیده می شود که در کنکورهای سال قبل این قدر پررنگ نبوده است . ورود تست های تعمیمی به تست های سال ۹۱ ، این آزمون را نسبت به آزمون های قبلی بسیار ممتاز کرده بود .

حال شاید شما دوست عزیزم پس از مطالعه ی این دسته بندی متوجه شده باشید که هنوز در حد پاسخ گویی به سبک سوال های ۸۷ و قبل از آن توانایی دارید و یا با تمرین و ممارست خود را برای پاسخ گویی به سوال هایی با سبک کنکور ۹۱ نیز آماده کرده اید.

با تشکر از علی کرامتشما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید