کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

راهکارهایی برای مطالعه‌ی درس شیمی

راهکارهایی برای مطالعه‌ی درس شیمی

konkurchi143.png (430×290)

۱) تعداد مسئله‌های درس شیمی در کنکور حدود ۳۰ درصد سؤالات را شامل می‌شود؛ بنابراین از تمرین زیاد و مستمر روی این مباحث غافل نشوید و هنگام تمرین به هیچ وجه از ماشین‌حساب استفاده نکنید تا مهارت‌های محاسباتی تقویت شوند. در جلسه‌ی کنکور شما نه‌تنها ماشین‌حساب نخواهید داشت بلکه علاوه بر دقت، به سرعت عمل نیاز دارید. مسائل حل‌کردنی شیمی مثل ریاضی نیست که فرمول خاصی را حفظ کنید. ابتدا باید مسئله را کامل بفهمید و بعد شروع به حل کنید.

۲) عده‌ای فقط به حفظ کردن مطالب اکتفا می‌کنند، به ‌طوری که یادگیری معنا و مفاهیم را از نظر دور می‌دارند. این امر بعد از مدتی موجب فراموش شدن مطالب می‌شود. آن‌چه اهمیت دارد یادگیری معنا و مفهوم است، چیزی که نمی‌توانیم و نباید از آن دور شویم.

۳) بهترین کلید درس خواندن (مخصوصاً در درس شیمی) این است که ابتدای درس از خود بپرسید که چه چیزی را می‌خواهید یاد بگیرید. موضوع بحث این کتاب یا این فصل چیست؟ (دیدگاه کلی). بعد از این‌که این دیدگاه کلی را پیدا کردید ذهن شما به صورت کنجکاوانه برای مسائل جزئی آن مبحث فعال می‌شود و به مرور به ریز مطالب تسلط پیدا می‌کند(دیدگاه جزئی).

۴) در یک‌سری از سؤال‌ها بیش‌تر مفاهیم و جمله‌های متن کتاب درسی مورد سؤال واقع می‌شود. طرح این گونه سؤال‌ها به معنای آن است که مطالعه‌ی خط به خط و متن کتاب درسی بر مطالعه‌ی جزوه‌های دیگر اولویت دارد. هم‌چنین مطالبی که در حاشیه‌ی متن صفحه‌ی کتاب مطرح می‌شوند مثل متن درس‌ها اهمیت دارند و از تمام آن‌ها سؤال طرح می‌شود.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید…

۵) خلاصه‌نویسی در شیمی بسیار اهمیت دارد. خلاصه‌‌نویسی خوب به دسته‌بندی مطالب و به‌خاطرسپاری آن‌ها کمک زیادی می‌کند. بهتر است خلاصه‌نویسی روی فیش‌های جداگانه مثل فیش‌های جعبه‌ی لایتنر تهیه شود و بر روی هر فیش، مطالب مرتبط با موضوع نوشته شود. خلاصه‌برداری باید پس از مطالعه‌ی عمیق صورت گیرد. بیش‌ترین کاربرد خلاصه‌برداری، در دوران جمع‌بندی و دوره کردن مطالب خواهد بود.

۶) شش گروه اصلی جدول تناوبی را حفظ کنید و آزمایشگاه شیمی و اسامی دانشمندان را با کارهایی که انجام داده‌اند به خوبی بلد باشید.شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید