کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

انسانی ها چگونه ریاضی را بخوانیم؟

انسانی ها چگونه ریاضی را بخوانیم؟

konkurchi254.png (430×290)

نه تنها در درس ریاضی، بلکه هر یک از درس‌ها (به‌ویژه درس‌های مسأله‌ای و فرمول‌دار) را اگر پله‌پله و در طی مراحلی تعریف‌شده و طبقه‌بندی‌شده بخوانیم، آن را بهتر و عمیق‌تر یاد می‌گیریم و در نتیجه دیرتر به دست فراموشی می‌سپاریم. ریاضی یکی از مهم‌ترین درس‌هایی است که ما مطالعه و یادگیری آن را طی مراحلی مداوم و تعریف‌شده (نه به‌صورت یک‌جا و آنی) و در هر مرحله با «منابع مطالعاتی» ویژه‌ی آن مرحله، توصیه می‌کنیم.

و اما مراحل پیشنهادی رتبه‌های برتر سال گذشته، به ما و شما به شرح زیر است:

۱٫ از معلم خود بیش‌تر بیاموزیم!

سر کلاس به توضیحات معلم خود کاملاً و دقیق گوش دهیم و مثال‌هایی را که او در کلاس حل می‌کند، به دقت یادداشت کنیم. فراموش نکنیم که ریاضی از جمله درس‌هایی است که با حضور معلم بهتر و سریع‌تر یادگرفته می‌شود.

۲٫ درس هر روز را همان روز بخوانیم!

حافظه‌ی کوتاه‌مدت به‌‌سرعت دچار فراموشی می‌شود، پس برای احتراز از این خطر، در سریع‌ترین زمان ممکن (همان روز)، مطلب یادگیری‌شده را به حافظه‌ی بلندمدت منتقل نمایید.

ü در منزل، ابتدا متن کتاب درسی را دو سه بار خوب بخوانیم،
ü بعد تمرین‌های حل شده‌ی کتاب درسی و نیز تمرین‌های حل شده‌ی معلم در سر کلاس را بار دیگر حل کنیم تا با راه‌حل‌ها و فرمول‌های حل یک مسأله به‌خوبی آشنا شویم.
ü اگر مسأله‌ای بیش از یک راه حل دارد، مسأله‌ی مورد نظر را با تمامی راه‌های پیشنهادی ممکن برای خود حل کنیم و از میان آن‌ها بر راه‌حل ساده‌تر برای خود، بیش‌تر متمرکز شویم.

۳٫ خلاصه‌برداری حین مطالعه را برای دوره‌های مرور و جمع‌بندی از یاد نبریم!

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید…

رنگی کردن فرمول‌های مهم و یا یادداشت نمودن آن‌ها در برگه‌ای جداگانه، سبب می‌شود تا به‌سهولت بتوانید مطالب را در فواصل زمانی معین (مثلاً دو سه روز یک‌بار)، در مدت کوتاهی دوره و مرور نمایید و آن‌ها را در ذهن خود تثبیت کنید.

این خلاصه‌نویسی‌ها یا برجسته و رنگی نمودن مطالب مهم، می‌تواند مهم‌ترین و مفیدترین منبع مطالعاتی شما در هفته‌های پایانی (دوره‌های جمع‌بندی و تورق سریع) به‌شمار رود.

۴٫ تمرین، تمرین، تمرین! (تمرین تشریحی)

نوبتی هم که باشد، نوبت می‌رسد به حل تمرین‌های حل نشده‌ی کتاب درسی و در کنار آن، تمرین تعدادی سؤال از کتاب دوسالانه (سؤال‌های پرتکرار)!

همگان واقفیم که در درس‌هایی نظیر ریاضی، تسلط بر حل سؤال‌های تشریحی، مقدمه‌ی مهارت یافتن در حل سؤالات تستی و چهارگزینه‌ای است. به‌ویژه آن‌که در پایان سال تحصیلی، با امتحانات تشریحی مدارس نیز مواجه خواهیم بود.

توصیه می‌کنیم، حل تمرین‌های حل نشده‌ی کتاب درسی و تمرین از کتاب دوسالانه را نیز در همان روز یادگیری مطلب مورد نظر، انجام دهید تا از یادگیری کامل مطلب آسوده خاطر شوید.

۵٫ شروع تست‌زنی! (از سؤال‌های ساده‌ی کنکورهای سراسری گذشته)

بهترین منبع برای تست‌زنی، سؤال‌های کنکورهای سراسری گذشته است که دقت در آن‌ها نشان می‌دهد، تیپ سؤال‌های کنکور در هر مبحث، طی سال‌های متوالی تفاوت چندانی نداشته است و لذا با تمرین و تمرکز بر روی آن‌ها می‌توان، سؤالات کنکور پیش‌رو را تا حدود زیادی پیش‌بینی نمود.

۶٫ کالبدشکافی پاسخ‌های تشریحی سؤال‌های تستی!

در زمان تست‌زنی ممکن است به برخی از سؤال‌ها پاسخ درست دهید و به برخی دیگر، پاسخ نادرست!

پاسخ‌‌های نادرست در حقیقت، همان یادگیری‌های ناقص شماست؛ و بدیهی است که برای کامل نمودن این یادگیری‌های ناقص، ابتدا باید کشف کنید در کجا اشتباه نموده‌اید تا درصدد رفع آن برآیید. تجزیه و تحلیل پاسخ‌ تشریحی هر سؤال (به‌ویژه سؤال‌هایی که نادرست پاسخ داده‌اید)، به خوبی شما را در این امر یاری می‌کند.

در این رمرحله به شما توصیه می‌کنیم بدون توجه به زمان به سؤالات پاسخ دهید و هر مقدار زمان که لازم است صرف یافتن پاسخ صحیح کنید، ریسدن به سرعت عمل در پاسخ‌گویی مرحله‌ی بعدی کار خواهد بود.

۷٫ اکنون زمان سرعت گرفتن است!

پس از یادگیری کامل فرمول‌ها و راه‌حل‌ها و حل تمرین به اندازه‌ی کافی، زمان آن است که سرعت خود را افزایش دهید. در این مرحله باید به خود زمان دهید و در زمان تعیین‌شده تعدادی معین از سؤالات را پاسخ دهید.

یادآوری: در ابتدای کار؛ زمان کنکور (هر تست حدوداً یک دقیقه) را برای خود لحاظ نکنید؛ بلکه از دو دقیقه برای هر سؤال آغاز کنید و به‌تدریج این زمان را کاهش دهید. این روش کمک می‌کند تا اضطراب کمتری را برای پاسخ‌گویی به سؤالات تجربه کنید.

۸٫ آخرین مرحله، کاهش اشتباهات!

پس از یادگیری کامل مطالب درسی و تست‌زنی کافی، ممکن است هم‌چنان به برخی از سؤالات مشابه، پاسخ‌های نادرست دهید (در اثر بی‌دقتی، سرعت زیاد در پاسخ‌گویی، از قلم انداختن بخشی از راه حل و …)

برای رفع این مشکل باید اشتباهات متداول خود و دیگران را بشناسید. کتاب اشتباهات متداول و نیز کتاب خودآموزی که خود آن را تهیه می‌کنبد، اصلی‌ترین ابزار این کار به‌شمار می‌رود.

زهرا نعمتی؛

مسئول تولید آزمون‌های چهارم انسانی

منبع: نمایه‌های کتاب

با سپاس از افرادی که مطالب ارسالی‌شان در بخش نمایه‌های کتاب، در نگارش این مطلب مؤثر بوده است: سمیه باقری‌آزاد، سید محمد جواد بنی‌حسینی، میترا شقاقی، بیتا جعفری‌یزدی، راضیه غلام ابوالفضلیشما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید