کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

تحلیل درس عربی کنکور ریاضی ۹۲

تحلیل درس عربی کنکور ریاضی ۹۲

بخش ترجمه در کنکور امسال در این بخش (۲۶ – ۳۰)، جملات نسبت به سال گذشته از لحاظ سطح دشواری تفاوتی ندارند. امسال نیز مانند سال قبل، چهار سؤال به­صورت تک­عبارتی و یک سؤال به­صورت چهارعبارتی آمده است که سبب کاهش سطح دشواری این بخش شده، ضمن این­که بیش­تر، زمان فعل و معنای کلمات مطرح است تا نقش آن­ها. بخش مفهوم سؤال «۳۱» که به مفهوم اختصاص دارد برای اولین بار به­صورت فارسی مطرح شده و این امر از میزان سطح دشواری تا حدودی کاسته است. بخش تعریب امسال هر دو سؤال (۳۲ و ۳۳) این بخش تک­عبارتی هستند و این امر باعث شده زمان کمتری استفاده شود، زیرا سوالات چهارعبارتی زمانبرترند. نوع سؤال «۳۳» به­شکلی است که تقریباً هر سال تکرار می­شود، یعنی تعریب به­صورت «عدد و معدود»، بنابرین از لحاظ سطح دشواری با سال­های اخیر تفاوت چندانی ندارد، اما چون قابل پیش­بینی بود می­تواند تا حدودی سبب کاهش میزان دشواری سؤال شده باشد. بخش متن درک­مطلب درک­مطلب امسال دارای موضوعی اجتماعی است، ضمن این­که تمام کلمات به­کار رفته در متن برای داوطلبان آشنا بوده و لغت جدیدی در آن استفاده نشده است، بنابرین متن درک­مطلب نسبت به سال گذشته از نظر سطح دشواری تفاوت چندانی ندارد.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید

 

بخش سؤالات درک­مطلب سؤالات «۳۴ تا ۳۷» سؤالاتی هستند که به­دلیل استفاده از شعر و مفهومی­تر شدن، کمی دشوارتر از سال قبل به­نظر می­رسند. سؤالات «۳۸ و ۳۹» مربوط به حرکت­گذاری هستند که نسبت به سال­های گذشته دچار تغییر شده­اند به­طوری­که همه ساله در این بخش چهار کلمه مورد بررسی قرار می­گرفت، اما امسال تعداد کلمات به سه کلمه کاهش یافتند. سؤالات «۴۰ – ۴۲» مربوط به تحلیل صرفی و نحوی هستند که این سه سؤال نیز تفاوت چندانی با سال گذشته ندارند، همه ساله دو فعل و یک اسم مورد تجزیه و ترکیب قرار می­گیرد. بخش قواعد سؤالات «۴۳ – ۵۰» مربوط به بخش قواعد می­باشد که در سال قبل ۳ سؤال از کتاب عربی ۲ و ۵ سؤال از کتاب عربی ۳ مطرح شده­ بود این در حالیست که امسال ۴ سؤال از کتاب عربی ۲ و ۳ سؤال از کتاب عربی ۳ مطرح شده است . ضمن این­که امسال یک سؤال نیز از کتاب عربی ۱ آمده است. از لحاظ سطح دشواری می­توان گفت: صورت سؤالات این بخش به­شکل واضح مطرح شده­اند، یعنی صورت سؤال مفهومی و پیچیده نیست و تیپ سؤالات به­جز سؤال «۴۹» مشابه سال­های گذشته است، بنابرین از لحاظ دشواری در سطح متوسطی قرار دارند. امسال از مبحث منصوبات فقط ۲ سؤال مطرح شده بود این در حالیست که در سال­های گذشته ۴ سؤال ازین بخش مطرح می­شد. نگاه کلی سطح دشواری: سؤالات امسال در همه­ی بخش­ها (به جز در بخش سؤالات مفهومی درک­مطلب) نسبت به سال گذشته تفاوتی نداشتند. تغییرات نسبت به سال قبل: فارسی مطرح شدن سؤال «۳۱»، سه­کلمه­ای بودن گزینه­ها در سؤالات «۳۸ و ۳۹» و به­کار رفتن عربی ۱ در سؤال «۴۷».

با تشکر از فاطمه منصورخاکی دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات عرب

 شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید