کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

تحلیل سوالات ادبیات کنکور ۹۲ رشته ریاضی

تحلیل سوالات ادبیات کنکور ۹۲ رشته ریاضی

مباحث ارائه شده در رشته­ی ریاضی، همانند کنکورهای سال­های اخیر به ترتیب زیر است: ۱- لغت: ۳ سؤال ۲- املا: ۲ سؤال ۳- تاریخ ادبیات: ۳ سؤال ۴- آرایه­های ادبی: ۳ سؤال ۵- زبان فارسی: ۵ سؤال ۶- معنی و مفهوم: ۹ سؤال چنانچه مشاهده می­شود در چیدمان و تعداد سؤال­های هر مبحث تفاوتی نسبت به کنکورهای سال­های اخیر ملاحظه نمی­شود. اینک به بررسی تحلیلی هر کدام از مباحث ارائه­ شده می­پردازیم: ۱- لغت : در ساختار کلی لغت­ها تغییر چندانی دیده نمی­شود. سؤال­های ۱ و ۲ به شیوه­ی کنکورهای ۹۰ و ۹۱ و سؤال ۳ با کمی تغییر به شیوه سال­های قبل طرح شده است و با توجه به شمارشی بودن دو مورد از سؤال­ها ، پاسخ­گویی به سؤال­های ۱ و ۳ به دقت عمل بیشتر داوطلبان نیاز داشت و به نظر می­رسد میانگین درصد لغت­ها ، همانند کنکورهای دو سه سال اخیر می­باشد. ۲- املا: سؤال املای ۴ به شیوه­ی ۹۰ و ۹۱ و سؤال ۵ به شیوه­ی سال­های قبل طراحی شده است که پاسخ­گویی به سؤال ۵ به مراتب آسان­تر از سؤال ۴ است و به نظر می­رسد میانگین درصد املا بهتر از کنکورهای ۹۰ و ۹۱ باشد. ۳- تاریخ ادبیات : سؤال­های تاریخ ادبیات به شیوه­ی سال­های ۹۰ و ۹۱ طراحی شده­ اند و با توجه به شمارشی بودن یک مورد از سؤال­ها و مورد پرسش قرار گرفتن موضوع کتاب­ها ، پاسخ­گویی به سؤال­ها می­تواند چالش برانگیز باشد. ۴- آرایه های ادبی : سؤال­های آرایه­ های ادبی همانند کنکور ۹۱ چالش برانگیز هستند و پاسخ­گویی به آن­ها به دقت و تأمل بیشتری نیاز دارد.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید.

 شیوه طرح سؤال ۹ نسبت به سال­های قبل کمی متفاوت است . میانگین درصد پاسخ­گویی به آرایه ­ها به احتمال زیاد همانند کنکورهای سراسری ۹۱ خواهد بود. ۵- زبان فارسی : سؤال­های ۱۲ ، ۱۳ و ۱۶ به سبک کنکورهای سه سال اخیر طرح شده است. در سؤال ۱۴ ، مورد پرسش قراردادن نقش­های اصلی و تبعی در شعر نسبت به سؤالات چند سال اخیر متفاوت است. البته باید توجه داشت که در میان واژه های ارائه شده نقش تبعی وجود ندارد و مطرح کردن نقش تبعی در صورت سؤال درست به نظر نمی­رسد. سؤال ۱۵ زبان فارسی به شیوه­ی سؤال­های کنکورهای قبل از سال ۸۰ طرح شده است که در آن­ها معمولاً نقش دستوری قافیه­ها مورد پرسش قرار می­گرفت و نسبت به کنکورهای سال­های اخیر متفاوت است. با توجه به این­که میانگین سؤالات زبان فارسی در سال­های اخیر ، پایین­تر از سایر مباحث ادبیات بوده است ، به نظر می­رسد در کنکور ۹۲ نیز میانگین سؤالات زبان فارسی کمتر از مباحث دیگر ادبیات باشد. معنی و مفهوم : همه­ ی سؤال­های معنی و مفهوم به شیوه­ ی سال­های قبل ارائه شده­اند. با این تفاوت که بیت­های مطرح شده در برخی از سؤال­ها بسیار نزدیک به هم و با ظرافت خاصی طرح شده­اند و پاسخ­گویی به تعدادی از سؤال­ها به درک بالای ادبی و دقت زیاد داوطلبان نیاز داشته­اند و سؤال­های ۱۹ ، ۲۳ ، ۲۴ و ۲۵ می­توانست برای داوطلبان عزیز کنکور چالش برانگیز باشد. نکته ­ی قابل توجه کنکور ۹۲ ریاضی ، فنی بودن تعدادی از سؤال­ها که در ظاهر گرچه آسان به نظر می­رسند اما پاسخ­گویی به آن­ها به درک بالای ادبی نیاز دارد و هم­چنین سعی شده است که دست کم چند سؤال به شیوه­ ی جدید و ابداعی باشد که این امر در مورد شیوه­ ی ارائه­ی سه چهار مورد از سؤال­ها کاملاً مشهود است و در حالت کلی و با توجه به فنی بودن سؤال­ها به نظر می­رسد، میانگین درصد آزمون ادبیات همانند کنکورهای ۹۰ و ۹۱ باشد.

با تشکر از مسعود اعتصامی

 شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

 
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید