کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

حامد غلامی درمی مهندسی مکانیک رتبه‌ی ۵ کنکور دانشگاه صنعتی شریف

حامد غلامی درمی، دانشجوی رشته ی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و رتبه ی ۵ منطقه ی ۳ و رتبه ی ۲۴۲ کشور را در سال ۸۸

مهندسی مکانیک از نگاه رتبه‌ی 5 کنکور

۱- چرا این رشته را انتخاب کردید؟ دلیل علاقه ی خود و ویژگی هایی را که در شما بوده و باعث به وجود آمدن این علاقه شده توضیح دهید. اولین دلیل من برای انتخاب این رشته آینده ی روشن این رشته است که به طور مداوم در حال گسترش و راهیابی به شاخه های جدیدی از علم است که کار کردن در آن ها می تواند جذاب و ارزشمند باشد. دلیل دیگر انتخاب این رشته داشتن شانس بیش تر برای دست یابی به شغل خوب در آینده و نیز وجهه ی اجتماعی آن است.

۲- آیا تصورتان از این رشته قبل از دانشگاه، با شناختی که در این چند سال تحصیل از آن به دست آورده اید، یکسان است؟ قبل از ورود به دانشگاه نگاه من به این رشته کاملاً نگاهی کلی بود ولی در این چند سال ابعاد بیش تری از این رشته را درک کردم و از کاربردهای وسیع آن در زمینه های مختلف آشنا شدم که قبلاً اطلاعی از آن ها نداشتم.

۳- در مجموع آیا از انتخاب خود راضی هستید؟ مطمئن هستم که هیچ رشته ی دیگری بیش تر از این نمی توانست حس رضایت به من بدهد.

۴- ویژگی های این رشته و گرایشات آن را توضیح دهید. شما کدام گرایش را انتخاب کرده یا خواهید کرد و چرا؟ در کل رشته ی مهندسی مکانیک جزء رشته های سخت دانشگاهی است و قاعدتاً نیازمند تلاش بیش تر دانشجو است. از دیگر ویژگی های این رشته داشتن واحدهایی از سایر رشته های دیگر است که باعث آشنایی کلی دانشجویان با دیگر رشته ها می شود. این رشته در نگاه عموم از دو گرایش کلی سیالات و جامدات تشکیل شده است ولی در واقع این دو گرایش کلی بوده و این رشته امروزه به گرایش های جزئی تری دسته بندی می شود. تبدیل انرژی- که خود به گرایش های تخصصی دیگر تقسیم می شود- و مهندسی دریا زیرمجموعه های شاخه ی سیالات محسوب می شوند. طراحی کاربردی، ساخت و تولید و مکاترونیک- ترکیب برق و مکانیک با تمرکز بیش تر بر مکانیک- زیرمجموعه های شاخه ی جامدات محسوب می شوند. روباتیک، کنترل، بیومکانیک و … از دیگر گرایش های این رشته است. من گرایش کلی سیالات را انتخاب کرده ام؛ زیرا با توجه به واحدهایی که گذرانده ام علاقه ی بیش تری به واحدهای این گرایش داشتم و برایم جذاب تر بودند ولی هنوز گرایش تخصصی ندارم و در دوره ی بالاتر تحصیلی گرایش تخصصی خود را انتخاب خواهم کرد.

۵- فرصت های شغلی رشته ی شما چیست؟ تا چه مرحله ای امکان ادامه ی تحصیل در این رشته وجود دارد؟ این رشته، رشته ی گسترده ای است و تقریباً در هر کارخانه یا گارگاه تولیدی حتی در ساخت و ساز که امروزه در کشورمان از منابع درآمد خوب به حساب می آید، نیازمند به مهندس مکانیک است. برای مثال در صنایع نیروگاهی، فولاد، قطعه سازی، نفت، پتروشیمی و … به تعداد زیادی از مهندسان مکانیک نیاز است. هم چنین در این رشته می توان دکتری تخصصی در هر زمینه مرتبط با این رشته را اخذ کرد.

۶- چه درس هایی در این رشته از اهمیت بیش تری برخوردار هستند و ضرورت دارد دانش آموز زمینه ی آموزشی خوبی در آن درس داشته باشد؟ داشتن پیش زمینه ی خوب در درس ریاضی و بخش هایی از فیزیک و هم چنین آشنایی با زبان های برنامه نویسی پرطرفدار امروزی مانند C++ یا فورترن می تواند کمک بسیار شایانی به دانشجو در طول دوره ی تحصیل بکند.

۷- توانمندی های لازم برای موفقیت در این رشته ی دانشگاهی چیست؟ داشتن پیش زمینه ی خوب و مهم تر از آن داشتن پشتکار زیاد در طول دوره ی تحصیل بدون شک می تواند عامل موفقیت دانش آموزان در این رشته باشد.

  
دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید