کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

انسانی ها چگونه ریاضی را بخوانیم؟

انسانی ها چگونه ریاضی را بخوانیم؟

konkurchi254.png (430×290)

نه تنها در درس ریاضی، بلکه هر یک از درس‌ها (به‌ویژه درس‌های مسأله‌ای و فرمول‌دار) را اگر پله‌پله و در طی مراحلی تعریف‌شده و طبقه‌بندی‌شده بخوانیم، آن را بهتر و عمیق‌تر یاد می‌گیریم و در نتیجه دیرتر به دست فراموشی می‌سپاریم. ریاضی یکی از مهم‌ترین درس‌هایی است که ما مطالعه و یادگیری آن را طی مراحلی مداوم و تعریف‌شده (نه به‌صورت یک‌جا و آنی) و در هر مرحله با «منابع مطالعاتی» ویژه‌ی آن مرحله، توصیه می‌کنیم.

و اما مراحل پیشنهادی رتبه‌های برتر سال گذشته، به ما و شما به شرح زیر است:

۱٫ از معلم خود بیش‌تر بیاموزیم!

سر کلاس به توضیحات معلم خود کاملاً و دقیق گوش دهیم و مثال‌هایی را که او در کلاس حل می‌کند، به دقت یادداشت کنیم. فراموش نکنیم که ریاضی از جمله درس‌هایی است که با حضور معلم بهتر و سریع‌تر یادگرفته می‌شود.

۲٫ درس هر روز را همان روز بخوانیم!

حافظه‌ی کوتاه‌مدت به‌‌سرعت دچار فراموشی می‌شود، پس برای احتراز از این خطر، در سریع‌ترین زمان ممکن (همان روز)، مطلب یادگیری‌شده را به حافظه‌ی بلندمدت منتقل نمایید.

ü در منزل، ابتدا متن کتاب درسی را دو سه بار خوب بخوانیم،
ü بعد تمرین‌های حل شده‌ی کتاب درسی و نیز تمرین‌های حل شده‌ی معلم در سر کلاس را بار دیگر حل کنیم تا با راه‌حل‌ها و فرمول‌های حل یک مسأله به‌خوبی آشنا شویم.
ü اگر مسأله‌ای بیش از یک راه حل دارد، مسأله‌ی مورد نظر را با تمامی راه‌های پیشنهادی ممکن برای خود حل کنیم و از میان آن‌ها بر راه‌حل ساده‌تر برای خود، بیش‌تر متمرکز شویم.

۳٫ خلاصه‌برداری حین مطالعه را برای دوره‌های مرور و جمع‌بندی از یاد نبریم!

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید…

دانلود + ادامه مطلب

دانش‌آموزان انسانی چگونه اقتصاد را مطالعه کنند؟

دانش‌آموزان انسانی چگونه اقتصاد را مطالعه کنند؟

konkurchi255.png (430×290)

در آزمون سراسری ۱۵ سؤال (معمولاً از هر درس یک سؤال) طرح می‌شود و یکی از درس‌های کلیدی و رتبه‌ساز در رشته‌ی انسانی به حساب می‌آید.

ارزش درس اقتصاد در کنکور: درس اقتصاد در زیرگروه ۱ کنکور سراسری ضریب (۱)، در زیرگروه‌های ۲ و ۴ ضریب (۲) و در زیرگروه ۳ یعنی برای رشته‌های حسابداری، اقتصاد، خبرنگاری و انواع مدیریت با ضریب (۳) اهمیت بسزایی دارد. حدود ۹۰/۵۱ درصد قبول‌شدگان کنکور سراسری این درس را بین ۱۰ تا ۴۰ درصد می‌زنند.

درس اقتصاد از سه بخش تشکیل شده است:

۱٫ مفهومی: مطالب مفهومی کتاب اقتصاد شامل اقتصاد در تعلیم اسلام، محاسبه‌ی تولید کل جامعه، تورم، عرضه و تقاضا، بهره‌وری (سیاست‌های پولی و مالی)، توزیع درآمد و معیار سنجش آن، تأثیر عملکرد افراد بر متغیرهای کلان، اهمیت بودجه‌ی کل کشور و انواع نرخ‌های مالیاتی و دولت توسعه است.

۲٫ مسائل: مسائل این درس شامل محاسبه‌ی مالیات، ارزش افزوده‌ی صرفه‌جویی در مصرف برق، نرخ اشتغال و بیکاری، عرضه و تقاضا، استهلاک درآمد ملی، ناخالص ملی، درآمد و سود و زیان و محاسبه‌ی نسبت دهک‌ها به یکدیگر است.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید…

دانلود + ادامه مطلب

روش مطالعه عربی – ویژه گروه انسانی

 روش مطالعه عربی – ویژه گروه انسانی

konkurchi256.png (430×290)

همان طور که می دانید دانش آموزان در درس عربی گاهی دچار چالش می شوند وبرای پاسخگویی به سوالات آن باید اطلاعات کاملی از اکثر مطالب کتاب داشته باشند. در واقع اطلاعات آنها در مورد ترجمه و قواعد دست به دست هم می دهند تا به سمت پاسخ های صحیح هدایت شوند ؛ البته این کار میسر نمی شود مگر اینکه دانش آموزان مطالعه دقیق کتاب هایشان را داشته و با کلمات و عبارت های کتاب آشنا باشند.

پس برای این منظور دانش آموزان پیشنهاد می شود که هر شب ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه برای مطالعه عربی وقت بگذارند و بطور کلی مجموع ساعات مطالعه عربی آنها در هفته کمتر از ۱۰ ساعت نباشد. در این ۱:۴۵ ساعت دانش آموزان باید ۱ ساعت را صرف مطالعه قواعد کنند ؛ بطوری که قواعد عربی را مانند کتاب دین و زندگی حفظ باشند . مثلا بتوانند مفعول مطلق را تعریف کنند , اسامی غیر منصرف را نام ببرند, بدانند کدام کلمات ملحق به جمع مذکر سالم هستند و یا با تمیز کم خبری واستفهامی چه تفاوتی دارند.سپس در ۱۵ دقیقه بعدی ۲۵ تست موضوعی را پاسخ دهند . این تعداد با توجه به توانایی دانش آموزان متغییر است در واقع دانش آموزان باید خود را عادت بدهند تا در ۱۵ دقیقه ۲۵ تست را پاسخ دهند ,چرا که آنها در جلسه کنکور برای ۲۵ تست عربی ۲۰ دقیقه فرصت دارند.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع کنید…

دانلود + ادامه مطلب

دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید