کنکور و پایگاه کنکور و کنکورچی و مشاوره کنکور و کارنامه نفرات برتر کنکور و مصاحبه با نفرات برتر کنکور و فیلم های آموزشی کنکور

ریاضی تجربی را چگونه بخوانیم؟

ریاضی تجربی را چگونه بخوانیم؟

konkurchi166.png (430×290)

حجم بسیار زیاد و تنوع در درس ریاضی تجربی، عواملی هستند که بایستی داوطلبین تجربی با برنامه‌ای ویژه و پیوسته، خود را در این درس بسیار مهم برای کنکورسراسری آماده کنند تا به بهترین نتیجه برسند.
مطالعه ی درس ریاضی تجربی را باید بر مبنای سه اصل یادگیری، تمرین و مرور قرار دهیم که در ذیل به هر یک از این موارد می پردازیم:
یادگیری:

اولین مرحله از مطالعه، یادگیری است که می‌توان گفت، بهترین اصل است؛ چرا که تا درست و مفهومی یاد نگیریم، نمی‌توانیم سؤالات ریاضی را به درستی پاسخ دهیم؛ پس بایستی از تمام ابزارهای موجود برای یادگیری استفاده کنیم. ابزارهای یادگیری این درس عبارتند از: کلاس، جزوه و کتاب درسی. شما داوطلب عزیز تجربی باید به دقت در کلاس، درس را از دبیر بیاموزید، سپس در همان روز، مبحث تدریس شده را از جزوه، مطالعه و مثال‌ها را مجدداً حل کنید.
بعد از خواندن جزوه، نوبت به مطالعه‌ی کتاب درسی می‌رسد که بایستی خط به خط آن را بخوانید و تمام مثال‌ها و تمرین‌های حل شده و حل نشده را حل کنید. تعدادی از تست‌های کنکور سراسری، عیناً از مثال‌ها و تمرین ها و نکات متن درسی مطرح می‌شود. توجه داشته باشید برای حل سؤالات ریاضی، تنها یاد گرفتن نکات، قضیه‌ها و فرمول‌ها کافی نیست بلکه بایستی علاوه بر یادگیری و فهمیدن، آن‌ها را به خاطر بسپاریم، چرا که در جلسه‌ی آزمون، نه کتاب داریم و نه جزوه.
پس اول به دقت و مفهومی یاد بگیرید و سپس فرمول‌ها و نکات و رابطه‌ها و …. را حفظ کنید. در ادامه ی مرحله یادگیری لازم است، تعدادی تست به طور آموزشی از مبحثی که مطالعه کردید، حل کنید. در حل تست به طور آموزشی، زمان تست زدن مهم نیست، بلکه یادگیری تمام نکات تست و به کار گیری مطالب مطالعه شده در حل تست، مهم است. در هنگام حل تست آموزشی می‌توانید از جزوه و یا کتاب درسی و یا حتی پاسخ تشریحی تست کمک بگیرید. تعداد تست های آموزشی باید به اندازه‌ای باشد که تمام مطالب درسی در آن مبحث را پوشش دهد.

پس از حل تست‌های آموزشی، نوبت خلاصه‌نویسی است. مباحثی را که مطالعه و چند تست آموزشی از آن حل کردید را خلاصه‌نویسی کنید. سعی کنید در خلاصه‌نویسی، تمام مطالب و نکات مهم را یادداشت کنید. با پایان خلاصه نویسی، مبحث مطالعه شده‌ی مرحله‌ی اول مطالعه که یادگیری است، به پایان می‌رسد.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع فرمایید…

دانلود + ادامه مطلب

روش‌های مطالعه‌ی مبحث ژنتیک جمعیت درس زیست‌شناسی

روش‌های مطالعه‌ی مبحث ژنتیک جمعیت درس زیست‌شناسی

konkurchi163.png (430×290)

لمیرا خاتم ساز

این مبحث بسیار دارای نکات ریز و پنهان است و کلید دستیابی به این نکات حل تست و تمرین بسیار زیاد است لذا پیشنهاد من بعد از مطالعه دقیق و خط به خط کتاب درسی ،حل تمرین هایی به صورت تشریحی و بعد از آن حل تست های زیاد است .این مبحث کاملا مفهومی است و با حفظ کردن کمکی به افزایش درصد نمی شود.خلاصه نویسی بسیار کمک کننده است.

الهام احدی

توصیه می شود دانش اموز بعد از مطالعه کامل کتاب درسی و با طرح سوال های تشریحی از خود، مسلط شده و با مطالعه شکل های کتاب درسی و بررسی جزییات ان مطالعه خود را کامل کند و سبس با تست زدن به تسلط برسد و از تست های کنکور های سراسری سال های گذشته شروع کند و با تهیه لیستی از نکات ،کار خود را تا مرور بعدی به اتمام برساند.

الهام رودی

مطالعه جامع و دقیق کتاب درسی و توجه دقیق به شکل ها و نمودارها ( در این بخش در مبحث دگرگونی جمعیت ها توسط انتخاب طبیعی اهمیت بسیار بالایی دارد) و سپس مطالعه تستی در زمان معین و سپس بررسی نکات تستی پیشنهاد می شود.

امیر قرباندوست

برای مطالعه این فصل توصیه می‌شود ابتدا مفاهیم پایه ای را از کتاب یاد گرفته و سپس با استفاده از کتب کمک آموزشی به تثبیت و تسلط مبحث دست پیدا کنند.

امیره شریعتمدار

این فصل شامل حدود ۲۱۸ سوال است که در فاصله دو هفته تا آزمون ۸ دی در مدت ۱۰ روز اگر روزی ۲۲ سوال حل شود تمام سوالات فصل مطالعه می‌شود ودر روزهای باقی مانده به مرور و بررسی سوالات نشانه دار شده می‌پردازد .برای یاد گیری بهتر وکامل تر فصل ، بهترین کار مرور و وخلاصه نویسی کامل فصل‌های مربوطه از زیست سال سوم دبیرستان می باشد و حتما در بازه‌های مرور خلاصه نویسی ها را با توجه به فرار بودن مطالب باز خوانی شود.

پانیذ رسولی

فصل ژنتیک جمعیت کتاب زیست پیش همگامان ۴ بخش دارد. پس از مطالعه بخش اول در کتاب درسی ، ۵۰ تست از ۱۵۰ تست بخش اول را حل کنید. سوالاتی را که اشتباه پاسخ دادید را یادداشت کنید. روز بعد مرور کوتاهی از کتاب درسی داشته باشید و ۵۰ تست دیگر را حل کنید. هر بخش را با این شیوه تمام کنید. پس از اتمام همه تست ها سعی کنید بدون مرور از روی کتاب تست هایی که اشتباه پاسخ دادید را دوباره حل کنید.

پروین اورک

دانش آموز ابتدا کتاب درسی را خوب مطالعه کرده و بعد از آن خلاصه نویسی های ابتدایی هر مبحث کتاب آبی کانون را خواند و سپس تست ها را کا ر می کند

پژمان تاج میری

بهترین روش ،عمقی خواندن کتاب مربوطه می باشد. تست ها را با دقت حل نموده و نکات مهم و کاربردی آنها را در کتاب خودآموز یادداشت کنند. بهتر است ابتدا تست های ادوار گذشته را حل نموده و در صورت داشتن وقت تست های تالیفی را نیز می توانند حل کنند. حتما بعد از زدن تست ها به پاسخ های تسریحی مراجعه کرده و مطالب آن‌را بخوانند تا ماندگاری این مطالب در ذهن آنها بیش‌تر باشد.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع فرمایید…

دانلود + ادامه مطلب

روش‌های مطالعه‌ی مبحث مشتق و کاربرد مشتق درس ریاضی

 روش‌های مطالعه‌ی مبحث مشتق و کاربرد مشتق-درس ریاضی

konkurchi164.png (430×290)

مرضیه سالاری

ابتدا برای یادگیری این مبحث بهتر است کتاب ریاضی سال چهارم مطالعه شود ومسائل مربوط به آن حل شود وسپس در مرحله ی تثبیت برای اشنایی بیشتر و تثبیت مطلب از کتاب دوسالانه ی آن مسائل تشریحی را حل کند وسپس به سراغ کتاب آبی برود وابتدا خلاصه نکات رامطالعه کرده وسپس سوالات سراسری وبعد سوالات آزاد را حل کند

سمانه کارگر استلخی

ابتدا در شروع مثل همیشه به مطالعه دقیق و مفهومی مطالب کتاب درسی توجه کافی و دقیقی داشته باشند و تمامی تمرینات آن را حل نموده و یادبگیرند ،سپس به حل سوالات پرتکرار از کتاب سوالات پرتکرار بپردازند. در ادامه برای تسلط بر مطلب به حل تست های کتاب آبی بپردازند.به این صورت که اگر دچار محدودیت زمانی باشند در ابتدا به حل سوالات تیپ پرداخته ودر صورت زمان اضافی به حل بقیه تست ها توجه داشته باشند.سعی کنند اگر تستی را متوجه نشدند حتما” آن را مارک دار نموده و پس از حل مجدد سوالات دوباره تست های مارکدار شده را حل و تجزیه و تحلیل نمایند تا به تسلط در این بحث دست یابند. بحث مشتق توابع یکی از پراهمیت ترین مباحث در کنکور سراسری می باشد وباید خیلی دقیق و مفهومی فراگرفته شود.

فرشته محمودی

برای مطالعه این مبحث مطالعه دقیق کتاب درسی را در اولویت خود قرار دهیدوتمام فرمول ها و نکات متن قسمت مشتق را با دقت تحلیل کنید وسپس تمرین های کتاب را با دقت حل کنید وبعدبرای درک مطالب از جزوات کمک اموزشی که به تشریح نکات مبهم کتاب ومعرفی نکته ها و روش ها ی مهم حل تست پرداخته استفاده کنید وبعد برای تثبیت مفاهیم چند تست یا تمرین اموزشی داشته باشید که هدف یادگیری حل تست های پیچیده تر از تمارین کتاب است ودر اخر تست زدن از کتاب ابی را اغاز کنید.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع بفرمایید…

دانلود + ادامه مطلب

شیوه های پیشنهادی مطالعه ی زیست شناسی

 شیوه های پیشنهادی مطالعه ی زیست شناسی

konkurchi169.png (430×290)

با توجه به ضریب بالای زیست‌شناسی، این درس اهمیت ویژه‌ای در کنکور گروه علوم تجربی دارد و شما برای به‌دست آوردن یک رتبه‌ی خوب در کنکور حتماً باید درصدی بالاتر از ۸۰ درصد را کسب کنید.

یادگیری موثر زیست‌شناسی نیاز به مطالعه‌ی پله‌به‌پله‌ی مطالب دارد و به این دلیل باید مطالب پایه‌ای را (که پیش‌نیاز درک مطالب دیگر هستند) به‌خوبی فرا گرفت و سپس به سراغ مطالعه‌ی مطالب دیگر (که به مطالب پایه وابسته‌اند) رفت. (مثلاً شما برای درک همانند‌سازی DNA باید ساختمانDNA را قبلاً به خوبی آموخته باشید).

اگر زیست‌شناسی را یک درس صرفاً حفظ شدنی (مثل حفظ کردن یک شماره تلفن یا شعر) می‌پندارید اولین قدم شما در یادگیری زیست‌شناسی تغییر نحوه‌ی نگرش به این درس باشد. پس به حفظ کردن طوطی‌وار (شعروار) مطالب زیست‌شناسی نپردازید. باید روشی را برای مطالعه به‌کار ببرید که در یادگیری عمیق و مفهومی زیست‌شناسی موثر باشد. ما روش زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

شیوه‌ی مطالعه:

بدون توجه به بودجه‌بندی سوالات برای فصل‌های مختلف، کتاب‌های هر سه پایه (دوم، سوم، پیش‌دانشگاهی) را به‌صورت موازی (همراه‌ باهم) مطالعه کنید و اهمیت یکسانی برای تمامی فصول هر سه پایه قائل شوید. این موضوع به این دلیل است که طبق آمار سال‌های گذشته نمی‌توان هیچ فصلی از دروس زیست‌شناسی را فاقد اهمیت یا کم‌اهمیت‌تر از بقیه دانست.

– تمامی فصول دروس زیست‌شناسی سه پایه را با توجه به ارتباط موضوعی آن‌ها تحت عنوان‌های جدید دسته‌بندی کنید.

نکته‌: حداکثر ۷ عنوان در نظر بگیرید. (مثال)

– در هر روز حتماً یک ساعت مطالعه را به زیست‌شناسی اختصاص بدهید. ( ۲ ساعت)

– هر ساعت مطالعه‌ی زیست‌شناسی را تنها به یک عنوان اختصاص بدهید.

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع فرمایید…

دانلود + ادامه مطلب

مبحث ساختار اتم و خواص تناوبی عنصرها را چگونه مطالعه کنم؟

 مبحث ساختار اتم و خواص تناوبی عنصرها را چگونه مطالعه کنم؟

konkurchi170.png (430×290)

حمید کوشکی

باید مطابق درخت دانش مطالب را یادبگیرند و ابتدا مطالب را بفهمید و سپس شروع به حل مجدد مثال بکنید و بعد از مثال‌ها به سراغ حل تمرین و تست‌های استاندارد بروید اگر قبل از خواندن این مبحث جدول مندلیف را یک بار دیگر مرور کنید و بخوانید این مطالب را خیلی راحت تر یاد می‌گیرند و درک واکنش‌ها نیز برای آن‌ها راحت‌تر است

مرضیه مرادی

برای مطالعه این مبحث ابتدا باید کتاب درسی را به طور کامل مطالعه و آنالیز کرده و بعد از مطالعه مطالب کتاب برای خود خلاصه برداری کرده وچند تست را به صورت گل‌چین انتخاب کرده وحل نمایید بعد از گذشت زمان دوباره تعداد سوالات را بیش‌تر کرده و با استفاده از تکنیک زمان نقصانی و تکنیک دو خودکار حل نمایید و در پایان نکات کلیدی تست را در کتاب خود اموز خود یاداشت نمایید تا در زمان‌های دیگر مرور کنید

گوهر گلریزخاتمی

خواص تناوبی عناصر از مباحث پایه‌ای شیمی است و شما در سال‌های آینده نیز نیاز به یادگیری روند تغییرات در گروه و دوره را دارید. بنابراین باید این مباحث را با دقت بخوانید .به اشکال و نمودار های مربوط به انرژی یونش و تغییرات شعاع اتمی و خواص فلزی و نافلزی و…. تسلط داشته باشید.بهتر است برای تسلط بهتر از خلاصه نویسی و قرار دادن روند تغییرات در این خلاصه‌ها و مرور مداوم آن‌ها، استفاده از کتاب های دو سالانه و کتاب های آبی لازم است.

مهوش حیدری

ابتدا کتاب درسی یک دور و روزنامه وار مطالعه کنید. سپس به یافتن مطالب و جملات کلیدی کتاب در دور دوم و سوم بپردازید. در مرحله بعدی، قبل از تست زدن به مرور نکات از درخت دانش و درسنامه ابتدای کتاب آبی بپردازید. سپس تست های سراسری کتاب آبی را حل کرده و در نهایت به سراغ پاسخگویی به تست های تالیفی بروید.شما میتوانید همزمان به مهارت های فراشناختی خود پی ببرید و اینکه چه روشی در این مبحث کارایی بیشتری دارد. در نهایت به پاسخ تشریحی هر تست مراجعه کنید و در صورتی که تستی صحیح پاسخ نداده اید و یا برای شما جالب بود را در کتاب خودآموز تان و یا کلاسور ارزیابی وارد نمایید و برای خود کلکسیون ارزشمندی فراهم نمایید. پیشنهاد می کنم که از همین دوران، به مدیریت زمان خود در جلسه آزمون توجه کنید. با تکرار چند باره مرور کتاب درسی و تست های کتاب آبی می توانید بر موضوعات آزمون تسلط پیدا کنید. در مبحث آرایش الکترونی و خصوصیات تناوبی تمرین و حل مسایل به داوطلب در درک مطلب کمک زیادی می کند

برای مشاهده بقیه به ادامه مطلب رجوع فرمایید…

دانلود + ادامه مطلب

زیست را درست بخوانیم

زیست را درست بخوانیم

konkurchi168.png (430×290)

همان‌طور که همگی داوطلبان رشته‌ی تجربی می‌دانند درس زیست‌شناسی یکی از درس‌های اختصاصی و کلیدی آن‌هاست. از آن‌جا که این درس دارای حجم نکات و مطالب بالایی است، داشتن یک روش مطالعه‌ی صحیح و کاربردی می‌تواند کمک بسیاری به درک و یادگیری درست این درس و جلوگیری از اتلاف وقت داوطلبان کند.

با توجه به تغییر در طرح تست‌های درس زیست‌شناسی و استدلالی شدن سؤالات در چند سال اخیر مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد درس زیست‌شناسی باید به آن توجه داشت این است که صرفاً حفظ کردن مباحث درس کمک مفیدی به یادگیری و عملکرد مثبت داوطلبان در آزمون‌ها نخواهد کرد. داوطلبان باید این را بدانند که خواندن به صورت مفهومی و استدلالی همراه با حفظ کردن کلیدواژه‌ها و بعضی تعاریف این درس می‌تواند عامل موفقیت آن‌ها باشد.

روشی که به شما پیشنهاد می‌شود به صورت زیر است:

۱- روخوانی مطالب برای بار اول و درک چهارچوب مبحث

۲- روخوانی برای بار دوم همراه با نشان‌‌دار کردن نکات و مطالب پرتکرار

۳- بدون نگاه کردن به مطالب کتاب درسی، نکات کلیدی مربوط به مبحث مورد نظر را بنویسید.

۴- بیان مبحث و مطلب مورد نظر به صورت کنفرانس (به صورت فرضی خود را جای معلم قرار دهید و برای دانش‌آموزان فرضی خود مطلب را توضیح دهید. شاخ و برگ دادن به مطالب و توضیح به صورت تفسیری در این مرحله توصیه می‌شود.)

۵- بعد از گذشت حداقل ۷۲ ساعت تست‌های مربوط به سرفصل مورد نظر را حل کنید.

نکته‌ی بسیار مهمی که در اجرای این ۵ مرحله اهمیت دارد این است که داوطلبان قبل از اجرای مراحل ابتدا سرفصل مورد نظر را به واحد‌های کوچک‌تر تقسیم کنند و با توجه به اهمیت مطالب، آن‌ها را اولویت‌بندی کرده و از این مراحل استفاده کنند.

به طور مثال اگر مبحث از لحاظ سطح دشواری پایین است مراحل ۱ و ۲ برای مطالعه‌ی آن کافی است. برای مطالبی با دشواری متوسط اجرای ۳ مرحله‌ی اول توصیه می‌شود و برای مطالبی با سطح دشواری بالا اجرای هر ۴ مرحله الزامی است.

مرحله‌ی ۵ که همان تست زدن است باید به همان صورتی که در بالا توصیه شد برای تمامی مباحث چه آسان و چه دشوار اجرا شود.

اهمیت این روش در این است که هر مطلب حداقل ۲ بار و حداکثر ۴ بار برای داوطلب تکرار می‌شود. هم‌چنین تقسیم‌بندی مطالب از نظر دشواری کمک بسیاری به درک اهمیت مطالب دشوار توسط داوطلب می‌کند. بنابراین با هر مطلب با توجه به میزان اهمیت آن برخورد می‌شود که با این کار زمان کم‌تری برای مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی به هدر می‌رود. ضمناً مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی به این روش کمک بسیاری به بالا بردن قدرت استدلال و درک مطالب و انتقال آن به حافظه‌ی بلندمدت می‌کند.

دانلود + ادامه مطلب

دی وی دی های مهندس دربندی
دی وی دی های مهندس در بندی
به ما امتیاز بدهید